Ekojarmark u orloje

Historické centrum Olomouce v úterý 1. května zaplní stánky s tradičními řemesly, které doplní i řada hravých stanovišť pro rodiče s dětmi, včetně dílen o udržitelné domácnosti bez odpadků nebo o hliněných omítkách v praxi.

Součástí Ekojarmarku je také kampaň Olomouc třídí odpad a pořadatelé na akci vyhlásí výsledky soutěže škol ve sběru starého papíru.

Problematiku odpadů od jejich vzniku až po recyklaci představí společnosti Eko-Kom, Ekolamp a Ecobat. Program doprovodí na hlavním podiu řada českých i slovenských kapel a hudebníků.

Zahraje třeba Tomáš Kočko & Orchestr, Žamboši nebo Marshall Malinovsky.

Ekojarmark zakončí letošní Ekologické dny Olomouc pořádané centrem Sluňákov. Jeho návštěvu si mohou lidé spojit i s některou netradiční prohlídkou města. Bude přístupná radniční věž, takže se mohou na Olomouc podívat z výšky, a nebo se přihlásit na stanovišti Peřeje tours a projet se po řece. Program zde

30. dubna 2018 - osvěžení v Arionově kašně v centru Olomouce
V Olomouci jako na Makarské, letně bude i na 1. máje

Hudba i polibky na Pevnůstce

Na Korunní pevnůstce v Olomouci začne v 10 hodin Májová slavnost. Páry tu vyfotí při polibku pod rozkvetlou slavobránou, chystá se vystoupení sokolníků, koncert známé zpěvačky Olgy Lounové nebo kapely Všichni svatí.

„Návštěvníci si užijí i Cover Karela Gotta v podání Honzy Mlčocha a na pódiu se představí také Kapela Dětského domova Olomouc,” popsal Marek Berger z Rádia Haná, které akci pořádá.

Nebude chybět ani bohatý výběr občerstvení a zábavné atrakce pro děti. Symbolické vstupné na místě je 20 korun.

Bílý kámen. Cykloturistická akce ve vojenském prostoru Libavá
Vzhůru na Bílý kámen! Libavá se otevírá cyklistům i pěším

Železniční muzeum otevírá

Přijďte se podívat na zrekonstruovanou unikátní parní lokomotivu a užít si jarní vyjížďky historickými vlaky s lokomotivou „Rosnička“.

V Olomouci v úterý 1. května otevírá novou sezonu ČD Muzeum, zpřístupněno bude od 10 do 16.30 a chybět nebude první veřejné představení nově opravené lokomotivy 1435 EP 1000 ČDK.

Vstupné do muzea je 50 korun pro dospělé, 25 pro děti. Další informace jsou uvedeny na www.cd.cz/nostalgie

Prvomájový průvod

Recesisté chystají v Dolanech na Olomoucku tradiční Prvomájový průvod. Bude vycházet 1. května ve 14 hodin od hasičské zbrojnice v Dolanech.

Organizátoři vyzývají: „Přijďte nás podpořit s transparentem, alegorickým vozem, v dobovém oblečení, nebo se přijďte jen tak projít prvním májovým dnem. Průvod bude opět ukončen postavením májky na hřišti FC Dolany.“ Pro děti budou připraveny špekáčky na opečení nad ohněm. 

Pálení čarodějnic u Terasy na olomouckých Poděbradech
Olomoucké Poděbrady ožily. Pálení čarodějnic a hezké počasí lákalo

Otevřený UNEX i jarmark

Hned několik akcí nabízí na 1. května město Uničov.

Květinový jarmark provoní v úterý tamní Masarykovo náměstí. Stánky s rostlinami, přísadami, nářadím, ale také keramikou a dalšími ručními výrobky budou otevřeny od 8 do 14 hodin. Děti se mohou svézt na ponících nebo si zařádit ve skákacím hradu. Hudební doprovod zajistí kapela Gama.

Nedílnou součástí prvomájových oslav v Uničově je zpřístupnění Unexu. Letos firma pro návštěvníky vedle možnosti volné prohlídky podniku připravila balonkovou show, vystoupení skupiny historického šermu a kapely Revival Kabát Morava.

Dále bude k dispozici fotokoutek, závodní simulátor, dětské čtyřkolky nebo malování na obličej. Zájemci také mohou navštívit tábor římských legionářů a vyzkoušet si dobovou zbroj či lukostřelbu.

Šikovné děti nenechají bez povšimnutí aktivní centrum Bořek stavitel nebo výtvarnou dílnu zaměřenou na výrobu bambulí a batikování triček. Svou techniku představí dobrovolní hasiči, prezentovat se bude i Policie České republiky nebo školy, které s Unexem spolupracují. Firma také prostřednictvím personálního stánku nabídne volné pracovní pozice.

Uničovská organizace Českého svazu chovatelů uspořádala také tradiční dvoudenní výstavu drobného zvířectva. Chovatelský areál v městském parku se otevřel v pondělí 30. dubna od 15 do 18 hodin a v úterý 1. května od 8 do 15 hodin. Na Prvního máje se navíc uskuteční tombola o živé ceny a v případě hezkého počasí bude pro děti připraven skákací hrad.

Sraz motorkářů a moto-fanoušků v centru Olomouce
VIDEO: Rekord. Přes 1300 motorkářů zaplnilo centrum Olomouce

Za zpěvem slavíků

Procházka do světa, kde si prožitek nejde zaplatit. Jde totiž o to, co si zrovna myslí slavíci. První máj je nejlepší čas pro romantickou večerní vycházku za zpěvem slavíků.

„Účastníky zavedeme na místo, kde lidé někdy raději zavírají okna, když slavíci začnou koncem dubna zpívat. Pokud by náhodou slavíci mlčeli, poslechneme si slavíka a další noční hlasy alespoň z nahrávky,“ píši pořadatelé. Noc slavíků se koná v úterý 1. května od 20.30 do 22 hodin, sraz je u kostela Sv. Mořice, v Opletalově ulici v Olomouci. Akce je součástí Ekologických dnů Olomouc, které pořádá Sluňákov – Centrum ekologických aktivit. 

Za Zlatovláskou

Prvomájový dětský den aneb Pojďte s námi do pohádky za Zlatovláskou. To je akce, kterou na úterý 1. května nachystal Dům dětí a mládeže v Litovli na Olomoucku.

Akce se koná v areálu litovelského dopravního hřiště v parku Mírů. Začátek je v 9 hodin, pro děti budou připraveny pohádkové úkoly a vystoupení tanečního kroužku Kaster. 

Chata na Šeráku po několikaměsíční pauze otevřela.
Na Šeráku opět točí pivo, Chata Jiřího otevřela