Olomouc

Ve středu 30. dubna se od 16 hodin čarodějnice sejdou i na Korunní pevnůstce v Olomouci. Chybět nebude divadlo, čarodějný rej v maskách, koncert Loco Poco nebo v 17 hodin zapálení vatry a nebe nad pevností ve 21 hodin rozzáří čarodějnický ohňostroj. Program končí ve 21.45 u hraní na kytaru u ohně.

O den později, ve čtvrtek 1. května zkrášlí prostor u olomoucké radnice na Horním náměstí májka. S jejím vztyčením budou pomáhat dobrovolní hasiči, ozdobit strom a navázat na něj pentle však může kdokoli, kdo bude mít zájem. Se zdobením stromu se začne v 9 hodin, o hodinu později se pak májka bude stavět. Akce se koná v rámci tradičního Ekojarmarku.

K 1. máji se váže i další zvyk, a tím je políbit ženu pod rozkvetlým stromem. Muži k tomu mohou využít procházku městem a zastavení v altánu na Horním náměstí. Květnovou atmosféru si budou moci užít na lavičce rozkvetlého altánu přímo v centru města.

„Vzhledem k tomu, že třešně už letos kvůli teplému jaru odkvetly, nahradí je květy vyzdobená střecha altánu," vysvětlil s úsměvem vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert s tím, že květinovou výzdobu připraví olomoucké děti.

Uničov

Slet čarodějnic a čarodějů se chystá na středu 30. dubna do Uničova. V tamním areálu Domu dětí a mládeže vypukne program v 17 hodin. Chybět tak nebude volba Miss čarodějnice, hudba, čarodějnický oheň nebo soutěže.

Křelov 

Slet čarodějek, čarodějnic, čarodějů a černokněžníků se koná ve středu 30. dubna na Fortu XVII v Křelově. Sraz masek je v 16.30 u soko­lovny, odkud se pak všichni společně přesunou na fort. Tam na účastníky čekají soutěže, táborák na opékání buřtů, které si zájemci mohou donést a také soutěž Miss čarodějnice.

Organizátoři připravili i komentované prohlídky interaktivní výstavy C. a K. Kinematograf za snížené vstupné, občerstvení bude zajištěno ve fortové restauraci. V případě nepříznivého počasí se akce koná v sokolovně.

Grygov

Malé i velké čaroděje a čarodějky zvou organizátoři na tradiční odpoledne plné her, zábavy a smíchu do Grygova. Zábavný program se připravuje na středu 30. dubna v místní sokolské zahradě od 15 do 17 hodin.

Na příchozí čekají soutěže s čarodějnicemi, malování na obličej, kadeřnický čarodějný salón, tanec krásných čarodějek s hůlkami a tajemná odměna.

Čarodějnice - infografika

Litovel

Čarodějné odpoledne se koná ve středu 30. dubna v Litovli. Pro děti i dospělé bude od 16 hodin na hřišti sokolovny v litovelské Opletalově ulici přichystaný program se soutěží o nejlepší masku, vatra, tanec nebo například opékání špekáčků.

Tři Dvory

Na Valpružinu noc zvou organizátoři ze Třech Dvorů, místní části Litovle. Pálení čarodějnic se v areálu hřiště uskuteční ve středu 30. dubna od 16 hodin. O

Organizátoři avizují, že o hodinu později se čarodějný průvod vydá vesnicí. Vstupné je dobrovolné a občerstvení bude zajištěno.

Kovákov

Dětský slet čarodějnic a stavění májky schystají organizátoři v Kovákově, místní části Mrskles.

Čarodějnice se slétnou na tamním hřišti v pátek 2. května a na stejném místě se uskuteční i stavění májky. Organizátoři malým i větším účastníkům vzkazují, že sraz všech čarodějnic je v 16 hodin u kapličky v Mrsklesích, průvod společně odejde v 16.30 směrem na Kovákov.

„Pokličky, trubky a vše co dělá rámus s sebou. Chystáme soutěž pro děti, všechny čarodějnice dostanou odměnu. Na programu je v 17 hodin stavění májky, táborák i večerní stezka odvahy," píše se v pozvánce

Majetín

Tradiční pálení čarodějnic a stavění máje se chystá ve středu 30. dubna v Majetíně.

Začátek je v 16.30 u místní kašny, kde se májka bude stavět. Průvodem se pak účastníci přesunou do areálu za saunou, kde bude připravený čarodějnický program a překvapení. Občerstvení bude zajištěné.

Medlov

„Nastartuj koště a přileť," vyzývají organizátoři Sletu čarodějnic v Medlově.

Tradiční akce plná soutěží, opékání špekáčků, s přehlídkou masek, volbou Miss malá čarodějnice nebo čaroděj a zapálenou vatrou s hořící čarodějnicí, se uskuteční ve středu 30. dubna v 17 hodin na Skalkách v Medlově. Vstupné je dobrovolné, pro dospělé bude připravený lektvar mládí za Dobrovolný příspěvek. O den později pak vesnici ozdobí vztyčená májka. Stavět se bude před Obecním domem ve 14 hodin.

Daskabát

 „Ženy, báby a dívky všeho věku, nastartujte košťat či jiné létající vehikly a přileťte se trochu ohřát, zaskotačit si s ostatními čarodějnými živly na hřiště," lákají na slet čarodějných sil v Daskabátu.

Tradiční akci nachystali na středu 30. dubna, od 15 hodin. Chybět nebude pivní lektvar a zkažené dobroty z udírny nebo hudba a soutěže. Součástí bude také stavění májky.

Mezice

Už po patnácté se slétnou ježibaby a čarodějnice do Mezic, místní části Nákla.

Ve středu 30. dubna se ti, kteří zamíří na mezické hřiště, mohou těšit kapelu Asteor a DJ Míšu.

Připravený bude a noční ohňostroj a o doprovodný program se postará skupina In Flamenus s fakírem a ohnivou show. O dobrou zábavu a občerstvení se pak postarají místní dobrovolní hasiči.

Cholina

Rej čarodějnic se chystá ve středu 30. dubna od 17 hodin v Cholině. Tradiční akci pořádají místní dobrovolní hasiči za zbrojnicí.

Chybět nebude řada soutěží, ani dobré občerstvení. Okolo 20 hodiny se rozhoří vatra i s čarodějnicí. Děti mohou do ohně hodit také staré koště.

Velká Bystřice

Na pálení čarodějnic se chystají ve středu 30. dubna ve Velké Bystřici, v ulici Hliník. Na místo se sletí čarodějnice z celé Bystřice i okolí. Vybere se z nich ta nejstrašnější a organizátoři slibují, že s večerem zahoří i pořádná hranice. Občerstvení bude zajištěné.

Od 18 hodin se pak budou místní chasníci chystat na stavění májky. Hudba a občerstvení bude zajištěné, příchozí si mohou pochutnat na voňavých makrelách nebo párku v rohlíku. Pro děti budou připravené soutěže.

Přáslavice

Sbor dobrovolných hasičů z Přáslavic zve širokou veřejnost na tradiční stavění máje. Vzrostlý strom se bude ve středu 30. dubna od 18 hodin zvedat u místní hasičské zbrojnice.

Mladeč

Pálení čarodějnic se chystá ve středu 30. dubna od 17 hodin na rybníku v Sobáčově v Mladči na Olomoucku.