„U Horní Loděnice jsme museli vyprošťovat jeden z našich sypačů. Sloužím už dvacátou zimu, ale nepamatuji se, že by někdy na Martina napadlo tolik sněhu,“ uvedl dispečer silničářů Jaroslav Krempl.

Dopravní policisté měli co dělat, jen během odpoledne je volali k devatenácti nehodám. „Zřejmě je to letošní rekord. Nedělní směnu jsme kvůli tomu posílili na dvojnásobek. Do práce museli nastoupit i zaměstnanci, kteří měli volno. K nehodám vyjížděli také pracovníci obvodních oddělení. Motoristé přesto museli na jejich příjezd dlouho čekat,“ uvedl Jiří Brada z olomouckého policejního ředitelství.

Sněhová nadílka zaměstnala i pracovníky technických služeb v krajském městě, kteří se přednostně pustili do odklízení nadílky z okolí autobusových stanic a chodníků před školami. „Zdvojnásobili jsme počet lidí na směně. Šest zaměstnanců jsme stáhli z víkendu,“ řekl dispečer technických služeb.

Řidiči, kteří vyjeli do olomouckých ulic, museli zpomalit. „Málem jsem zajel chodce! I oni by si měli uvědomit, že v té břečce tak rychle auto neubrzdím, a neskočit mi na přechod přímo před kola,“ lamentoval osmatřicetiletý řidič volkswagenu.

Sůl nezabírala


Husté sněžení a namrzající vozovka - tak to včera vypadalo také na Přerovsku. Řidiči i silničáři zápasili se sněhovými jazyky a dopravní policisté jezdili od nehody k nehodě.

„Je to špatné, sněží hodně a chemický posyp zatím neúčinkuje. Nemá smysl solit,“ shrnul zoufalou situaci jeden z dispečerů olomouckých silničářů. Přerovští policisté napočítali jen během odpoledne pět dopravních nehod – staly se třeba v Bělotíně nebo Lazníkách.

Podle operačního důstojníka přerovské policie Pavla Pally bylo příčinou většiny dopravních nehod nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky. „Byly to spíše drobné události, které se obešly bez zranění,“ podotkl operační důstojník. Jedna z nich se stala v obci Klokočí, kde řidič z dosud nezjištěných příčin vyjel mimo vozovku a narazil do vjezdových vrat od domu.

Přerovští policisté se zabývali také případem nálezu těla 48letého muže na silnici v Lobodicích. „Zatím nelze s jistotou říci, že se stal obětí dopravní nehody, to potvrdí až nařízená soudní pitva,“ řekl operační důstojník. Muže našli na silnici v neděli kolem půl druhé odpoledne a podle prvotních výsledků šetření upadl na zem z jízdního kola.

„Nevíme, zda zemřel v důsledku nehody, nebo měl nějaké zdravotní potíže,“ dodal Palla.

Šumperk: kalamita


Sněhový příval zasypal v neděli těsně po poledni silnice tak vydatně, že auta se mnohde ploužila v dlouhých kolonách krokem. Zrádné zatáčky a kruhové objezdy si vybíraly svou daň. Udržet silnice sjízdné se dařilo jen s vypětím všech sil.

„Je to kalamita. Pluh projede jeden úsek, a než se vrátí zpátky, není znát, že by tudy projel. Lidi přitom nemají rozum. Když vidí, co se děje, měli by raději zůstat doma, anebo alespoň přizpůsobit jízdu situaci. Ale řada řidičů jezdí, jako by se nic nedělo,“ řekl dispečer šumperského střediska silničářů Vladimír Hrabovský.

Nad Mohelnicí zablokoval silnici vzpříčený kamion, další kamiony stály nad Novým Malínem a nad Bratrušovem. „Sháním další traktory, protože s našimi mechanismy silnice nestačíme udržovat sjízdné,“ řekl Hrabovský.

 

Přečtěte si také:

Příval sněhu ochromil dopravu

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika