V Olomouci už kachničky mandarínské „zdomácněly“. Lidé je mohou sledovat nejčastěji na Mlýnském potoku. Zatím se jim ale zřejmě nepodařilo zahnízdit. Jak v neděli ukázal pestrobarevný výletník, vydávají se za potravou i dále od vody.

První kachnička mandarínská se objevila v Olomouci už před více než deseti lety. Zřejmě poté, co uprchla z domácího chovu.

Umí změnit pohlaví

Nejpočetnější populace žije v Brně, kde vloni napočítali na padesát ptáků. Líbí se jim zejména řeka Svratka, kde kachničky hnízdí pravidelně už celou dekádu. Jde o jedinou pravidelně hnízdící populaci u nás

Kromě pestrobarevného samce je pták zajímavý i tím, že se z velmi staré samice stane samec. Samice kachničky mandarinské mají plně funkčně vyvinutý jen jeden vaječník, který zakrní, a druhý, nedokonale vyvinutý vaječník, se začne přeměňovat na samčí pohlavní žlázu.

Samice se tak změní v samce, který však není schopen rozmnožování. Získá i jeho zbarvení.

Původní domovinou je pro tento druh Čína, Japonsko, Korejský poloostrov či Tchaj-wan. V původním areálu rozšíření se jedná z větší části o tažný druh. Většina evropských populací je naopak stálá.

V Olomouci mohu zájemci vidět tyto kachničky ještě v zoologické zahradě na Svatém Kopečku.