Jenže z bujarého veselí se nakonec díky nepříznivému počasí stalo spíš komorní posezení přátel a sousedů. „Už třináctým rokem tady kácíme máje. Letos jsme to pojali trochu šermířsky, máme pozvanou skupinu, která provázela dětským odpolednem. Děti hledaly poklad loupeživého rytíře a sekaly se tady málem i hlavy, bylo to sekání zápalek na půlku, ale děti si to užily,“ řekl Jiří Látal z pořádající taneční skupiny Máta.

Počasí ale sobotnímu kácení májí nepřálo, a tak se večer musel obejít bez zkráceného představení muzikálu Drákula a koncertování kapely do pozdních nočních hodin. „Májku jsme skáceli bez představení, které jsme dlouho připravovali. Kolem půl desáté se rozsvítily pochodně, jako kdyby to byla ranvej pro májku. Sotva ale máje padla, tak déšť začal na novo. A večer nebyla ani zábava, pořád to bouřilo. Seděli jsme ve velkém stanu až do půl druhé, bylo to komorní, pustil se kazeťák a lidé se bavili do rána,“ řekla vedoucí dolanské taneční skupiny Máta Jiřina Pospíšilová.

Kromě samotného postavení a následného kácení se máje také musí hlídat. „Dříve jsme se snažili hlídat maximálně, letos jsme si ale řekli, že na nás nikdo nepřijde, takže jsme hlídali tak polovinu času. Ale byly roky, kdy jsme opravdu museli hlídat. Útočníci chodili většinou v noci, takže se nám stalo, že se májka málem skácela, byla nařezaná až na 5 cm a bojovalo se tady, stříhaly se ploty, aby se sem mohli dostat. Letos jsme si říkali, že nikdo nepřijde, takže jsme až tak nehlídali. A vydrželo to,“ popsal okolnosti tradice Jiří Látal.