Celou mohutnou alej s více než stoletými stromy si tak budou moci lidé naposledy projít v neděli. Od pondělí se do úseku od tramavajové trati k restauraci Fontána pustí pily. Kvůli přísným pravidlům bezpečnosti bude padesát metrů okolo aleje obehnáno mobilním hrazením.

„Stromy začneme kácet v pondělí 5. října. Od této doby lidé neprojdou tou částí Rudolfovy aleje, na které se bude pracovat, což znamená část od Havlíčkovy ulice směrem k restauraci Fontána," přiblížila Naďa Krejčí, vedoucí zahradnického úseku Výstaviště Flora Olomouc.

Lidé se také nedostanou na lávku, která propojuje Smetanovy a Čechovy sady. Stejně tak Flora uzavře i dětské hřiště, které vzniklo v bývalém areálu minigolfu.

Zbývající část Rudolfovy aleje od Fontány směrem k Polské ulici se začne kácet až za pět let.

Kácení stromů budou provádět dvě firmy, a to Výstaviště Flora Olomouc a Les-Agro-Komplex. Po skončení podzimní Flory (od čtvrtka do neděle) využije výstaviště mobilní hrazení, kterým oplocuje Smetanovy sady při pořádání akce a zahradí jím vstup na staveniště.

#nahled|https://g.denik.cz/43/90/rudolfova_alej_3009_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/90/rudolfova_alej_3009.jpg|Smetanovy sady během kácení - černě ohraničená je uzavřená část Rudoflovy aleje. Zdroj: MmOl#

Práce na obnově aleje potrvají zhruba měsíc. Až budou všechny stromy v první polovině vykácené a větve rozřezané štěpkovačem, tak hrazení Výstaviště Flora odstraní. Termín, do kterého musí s kácením skončit, je naplánovaný na 6. listopadu.

„Ještě potom však budou pracovníci Správy lesů města Olomouce na místě bývalých pavilonů B a C zpracovávat kmeny, které potom jako příspěvková organizace města využijí k prodeji. Budou zde pracovat až do konce listopadu,“ vysvětlila Krejčí.

#nahled|https://g.denik.cz/43/45/rudolfova_alej_povykaceni0809_2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/45/rudolfova_alej_povykaceni0809_2.jpg|Rudolfova alej po vykácení - pohled od tramvajové trati#
VÍCE VIZUALIZACÍ OBNOVY ALEJE ZDE

Kácení Rudolfovy aleje

1. Uzavření části Rudolfovy aleje od Havlíčkovy ulice až k restauraci Fontána – 5. 10.
2. Kácení stromů – od 5. 10. do 6. 11.
3. Současně s kácením bude přímo na místě odborná firma provádět štěpkování větví velkoobjemovým štěpkovačem
4. Kmeny odvezou pracovníci do prostoru vedle letní scény, kde je zpracují a postupně dřevo odvezou – termín dokončení do 30. 11.
5. V průběhu kácení bude také uzavřeno dětské hřiště v blízkosti hlavní aleje

Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc

Další část aleje padne za pět let

Na podzim příštího roku začne Výstaviště Flora s výsadbou mladých, ale vzrostlých stromků jírovce dovezených z Německa. Ve druhé polovině aleje, směrem k Polské ulici, se s obnovou začne až po pěti letech, aby nebyl ohrožen život několika druhů chráněných živočichů.

K obnově aleje město přistoupilo na základě odborných posudků, které konstatovaly, že je stromořadí ve špatném stavu a že by padající větve mohly ohrozit návštěvníky parku.

Opravená Fontána má otevřít na jaře

Obnova Rudolfovy aleje je součástí projektu Obnova historických parků. Kromě stromořadí projekt počítá s rekonstrukcí cestní sítě, mobiliáře a osvětlení ve všech parcích v Olomouci. Práce začnou nejdříve ve Smetanových sadech právě v souvislosti s obnovou historické aleje.

„Na jaře budeme opravovat komunikace před restaurací Fontána, která by se měla příští léto otevřít. Poté budeme pokračovat směrem k Havlíčkově ulici. Dokončit tuto část bychom chtěli do konce srpna. Dohromady vyjde obnova všech parků na sto patnáct milionů korun,“ uvedl náměstek primátora Martin Major.