Částka 8546 korun tak pomůže klientům mobilního hospicu Nejste sami, který poskytuje odbornou lékařskou a sesterskou paliativní péči v Olomouci a okolí.

„Jsme moc rádi, že jsme dostali část výtěžku. Díky tomu teď můžeme naši službu zabezpečit takzvanou lůžkovou vanou. Pacient, který už je těžce nemocný a nemůže se hýbat, rodina s ním nemůže moc manipulovat, si díky tomu může dopřát koupel nebo sprchu přímo na lůžku,“ vysvětlila ředitelka neziskové organizace Nejste sami Kateřina Tichá.

Poznamenala, že vana se pod pacienta podsune a pak se nafoukne. Její součástí je i sprcha, pacient se tak může na lůžku i osprchovat.

„Už přesně víme jaký typ chceme. Jde o mobilní vanu, která se nejvíc osvědčila i z praxe jiných hospiců. Pořídíme ji okamžitě, abychom ji pacientům mohli zabezpečit, někteří se na to už i těší,“ uvedla Kateřina Tichá.

Přes pět desítek klientů, i dětí

Nezisková organizace Nejste sami působí především v Olomouci a okolí. Dojezdová vzdálenost je do čtyřiceti kilometrů.

"Zabezpečujeme pacienty nejen v Olomouci, ale dojíždíme i k Lipníku nad Bečvou, za Přerov či k Prostějovu. Dojíždíme ale i za dětskými pacienty a to nejen v rámci Olomouckého kraje,“ doplnila ředitelka mobilního hospicu s tím, že aktuálně mají v péči šest dospělých a tři dětské klienty.

Za letošní rok pak doprovodili na poslední cestě života osmačtyřicet dospělých pacientů a šest dětských měli v péči.

Celkový výtěžek 117 tisíc

Už pátý ročník Kabelkového veletrhu se konal ve středu 4. října, letos poprvé v kině Metropol a poprvé taky na dvou dalších místech, v Přerově a Šumperku.

Celkový výtěžek pak byl 117 367 korun, 53 355 korun z olomouckého kina Metropol, 39 728 korun z Galerie Přerov a 24 284 korun z šumperského divadla.

„Mobilní hospic Nejste sami poskytuje v Olomouckém kraji tuto velmi náročnou službu jako jediný. Přitom se stále potýká s nedostatkem financí. Jsme rádi, že můžeme aspoň tímto skromným příspěvkem trochu pomoci,“ řekl šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál.

Částka 14355 korun pak pomůže Terezce Vránové z Olomouce při speciálních rehabilitacích.

Zbytek výtěžku si mezi sebe rozdělí například i olomoucká odbočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých nebo občanské sdružení ISIS, které pomáhá náhradním rodinám.