Přinést kabelku, kterou už nenosíte, a pomoci tím potřebným.

Právě to je smyslem Kabelkového veletrhu, který v loňském roce uspořádal regionální Deník v Olomouckém kraji.

3 tisíce kabelek a 75 tisíc korun

Kabelkový veletrh Deníku ve foyer Moravského divadla OlomoucA odezva mezi čtenáři byla neuvěřitelná.

Během dvou měsíců se podařilo nashromáždit v redakcích a spřízněných sběrných místech na tři tisíce kabelek.

„Všechny jsme pak převezli do Moravského divadla Olomouc, kde jsme je prodávali. Bylo neuvěřitelné, kolik žen a dívek si přišlo nějakou kabelku koupit a tím přispět na dobrou věc. Výtěžek, který byl více než 75 tisíc korun, připadl dětem z Dobrého místa pro život," zavzpomínal na první ročník šéfredaktor středomoravských Deníků Martin Nevyjel.

Nové boty a pomůcky

Kabelkový veletrh Deníku ve foyer Moravského divadla v OlomouciJelikož dobrá věc se má opakovat, tak se letos uskuteční druhý ročník Kabelkového veletrhu.

„Suma, kterou se podařilo vybrat, nás překvapila. Koupili jsme za ni dětem například nové boty a speciální pomůcky. Letos chceme zbudovat dětem v Klokánku pískoviště a pořídit lavičky," uvedla za Dobré místo pro život Věra Novotná.

Kabelky se budou sbírat celé léto. Už nyní je lze nosit do všech redakcí Deníků v Olomouckém kraji.

Jejich adresy najdete ZDE.

Kabelky lze přinést také do sídla Radia Haná, televize ZZIP či olomoucké kavárny U Slepiček.

„O Kabelkovém veletrhu budeme průběžně informovat ve vysílání Radia Haná. Už nyní můžeme slíbit, že k mání budou i kabelky osobností společenského života," řekl David Foretník, spoluorganizátor akce a jednatel Radia Haná.

Přesné datum akce se dočtete v Deníku, dozvíte se jej i z vysílání Radia Haná a televize ZZIP.

Věra Novotná: Nejsem kabelkový typ, zájem mne překvapil

Věra NovotnáJak se do akce můžete zapojit, komu jsme loni pomohli a kdo dostane výtěžek letos?

To vše prozradila v rozhovoru Věra Novotná ze sdružení Dobré místo pro život, které výtěžek rozděluje potřebným.

Začíná druhý ročník Kabelkového veletrhu Deníku. Jak do něj mohou zájemci přispět?
Pokud mají dámy doma kabelku, která je pořád hezká, ale už ji nenosí, mohou ji věnovat do této akce a přispět tak na dobrou věc. Samozřejmě pak mohou na veletrh opět přijít a nakoupit zase jiné kabelky od jiných dam.

Kam mohou lidé kabelky nosit?
Zájemci mohou nosit kabelky na několik míst. V Olomouci přímo do redakce Olomouckého deníku, televize ZZIP či kavárny U Slepiček.

Jaké kabelky do veletrhu sbíráte?
Kabelky se třídí v redakci Deníku. Přijmeme každý kousek. Ty, které se vloni neprodaly, a že jich bylo málo, udělaly radost maminkám v azylových domech.

Proč by se podle vás měli lidé zapojit?
Aby si uklidili skříně a mohli si koupit zase něco nového. Ale hlavně to vnímám jako příležitost, jak udělat radost sobě i druhým. Zkrátka, jak udělat neobvyklou formou dobrý skutek.

Lehátko i naslouchadla

Loňský výtěžek byl přes pětasedmdesát tisíc korun. Očekávala jste takovou sumu, nebo to bylo příjemné překvapení?
Samozřejmě to bylo velké překvapení. Nečekala jsem takový zájem. Sama nejsem „kabelkový" typ, takže mě zájem žen mile překvapil.

Komu výtěžek z loňského ročníku pomohl?
Učinili jsme hned několik dobrých skutků. Jednomu mladému muži na vozíčku jsme koupili naslouchadla, dětem se zrakovým postižením jsme koupili světelnou pomůcku, dětem s mentálním postižením speciální polohovací lehátko a do Blanické školky, kde jsou děti s autismem, jsme pořídili přístroj rozvíjející jemnou motoriku.

Rekonstrukce zahrady

Podle jakého kritéria peníze rozdělujete?
Samozřejmě přemýšlím nad tím, na koho se zapomíná, kdo dlouho nic nedostal, kdo z ředitelů organizací, protože se s nimi pravidelně potkávám, mě o něco prosil. Musím říct, že mám obrovský pocit sounáležitosti mezi organizacemi, o které se starám.

Máte už představu, kam poputují peníze letos?
Dětem v Klokánku v Černovíře jsem slíbila rekonstrukci zahrady. Dostanou lavičky, pískoviště, houpačku, popřípadě i klouzačku. Uvidíme, jak to dopadne.

Dobrý nápad ze Zlína

Jak vlastně nápad začít s veletrhem vznikl?
S nápadem přišel šéfredaktor středomoravských Deníků Martin Nevyjel. Stejnou akci si zkusil tuším ve Zlíně. Měla úspěch, tak se rozhodl prosadit ji i v Olomouci. Největší kus práce pak udělali redaktoři a mediální partneři Radia Haná a televize ZZIP, kteří o akci informovali veřejnost.

Přispěla jste i nějakou vlastní kabelkou?
Nejsem kabelkový typ, takže jsem žádné volné neměla. Ale letos jsem se polepšila a jednu dvě jsem připravila.