Celkové náklady na stavbu střediska, které si dělá ambice být nejmodernějším lyžařským areálem na Moravě, budou činit půl miliardy.

„Díky stomilionové dotaci nemusíme projekt nijak oklešťovat a můžeme se držet původních záměrů. Naše vize je být třetím turisticky nejatraktivnějším místem v Olomouckém kraji, hned po zoologické zahradě a aquaparku," vysvětli jednatel investorské firmy Michal Kestl.

„Počítáme tak se zimním i letním provozem, kdy budou moci lyžaři a cyklisté využívat šestisedačkovou lanovku. Ta bude první v republice,“ uvedl Kestl.

Příprava projektu a shánění nejrůznějších výjimek a povolení trvala olomoucké firmě sedm let, stavební práce začaly letos.

Pro turisty by se areál s dlouhými sjezdovkami, velkokapacitními lanovky a vleky, hotelem, restaurací a dalšími službami, měl otevřít za rok.

Miliony z EU pro Jeseníky

Ve Velkých Losinách se v úterý slavnostně porcoval balík celkem 152 milionů korun z Evropských fondů na projekty na Šumpersku a Jesenicku, které přerozdělil Olomoucký kraj.

Desetimilionovou dotaci získala například firma Trina, která hodlá v Koutech nad Desnou postavit čtyřhvězdičkový hotel s wellness. Ubytování bude určeno pro téměř šest desítek turistů.

Dotaci ve stejné výši kraj určil také pro obec Loučná nad Desnou, která chce pokračovat v revitalizaci centra a východní části vesnice.

„Náš projekt řeší například vysázení nových stromů a keřů, obnovení lipových alejí, výstavbu parkovišť a chodníků,“ přiblížil starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

Na dotaci dosáhl také mikroregion Jesenicko na vybudování turistických odpočívadel a Pressnitzovy lázně Jeseník. Oba subjekty obdrží na své projekty více než 30 milionů korun.

„Ve všech případech se jedná o projekty, které pro Šumpersko a Jesenicko budou znamenat ekonomický rozvoj v podobě vyššího turistického ruchu. Důležitým faktorem je také vytvoření nových pracovních míst,“ konstatoval hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.