Na dané místo se vodní tvor ze sklolaminátu vrátil po dvou letech.

„Na rozdíl od ostatních soch, Chobotnice nevyvolala snad jedinou negativní reakci. I proto jsme se domluvili s organizátory festivalu na jejím návratu,“ vysvětlil vedoucí kulturního odboru Radim Schubert z městského magistrátu.

Zda a za jakých podmínek bude smět socha v jezírku zůstat déle než do letošního podzimu, rozhodnou zástupci Výstaviště Flora Olomouc.

V souvislosti se Sculpture Line byli ve Smetanových sadech minulý měsíc instalováni dva bronzoví lidoopi čínského umělce Liu Ruowanga, od loňska je v parku také kovová Noha autora Lukáše Raise.

Poblíž altánku navíc stojí nepřehlédnutelná Stvůra olomouckého sochaře Jana Dostála. Další umělecká díla by se ve městě měla objevit na přelomu července a srpna.

Kovová piana s názvem Pocta pro Josepha Beuyse, která vytvořil Antonín Kašpar, budou stát buď v Čechových sadech, nebo na Václavském náměstí u katedrály svatého Václava.

„Piana by vyjadřovala i vztah k Mozartovi, který na tento nástroj hrál a komponoval. Ta hudební linka by tak byla silnější,“ nastínil Schubert skladatelovo působení v nedaleké budově kapitulního děkanství.

„Podle předběžných jednání památkáři nejsou proti, ale musíme se zeptat hlavně kapituly a arcibiskupství,“ dodal. Přesná lokalita by měla být známa během července.