Zájemci o prohlídku, kteří se na Dlouhé Stráně chtějí vydat ještě v následujících dnech, ale již musejí počítat s tím, že se již k horní nádrži nedostanou.

„Přibližně polovina návštěvníků má zájem pouze o prohlídku horní nádrže, ale vzhledem ke klimatickým podmínkám tam již autobusy nebudou vyjíždět až do začátku května,“ uvedl Kamil Formánek z informačního centra v Koutech nad Desnou, které exkurze na Dlouhých Stráních pořádá.

Do areálu elektrárny již od loňska platí zákaz vjezdu pro osobní automobily, prohlídky návštěvníci absolvují autobusy. Termín exkurze si musejí předem domluvit v informačním centru. Na Dlouhé Stráně je denně vypraveno osm autobusů.

„Počet návštěvníků byl přibližně stejný jako loni, ale příští rok bude horní nádrž pro turisty podstatně přístupnější. V letním provozu totiž bude lanovka v novém areálu v Koutech nad Desnou, která lidi dopraví k větrným elektrárnám na Medvědím vrchu, odtud vede přibližně dvoukilometrová trasa k horní nádrži. Není nijak fyzicky náročná, povede po vrstevnici, takže v této lokalitě očekáváme výrazné oživení turistického ruchu,“ dodal Formánek.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je držitelem tří „nej“. Je vybavena nejvýkonnější reverzní vodní turbínou v Evropě – 325 MW, je elektrárnou využívající největší spád v České republice- 534,3 m a z vodních elektráren Skupiny ČEZ má největší celkový instalovaný výkon – 2×325 MW.

Elektrárna se rozkládá na ploše 95 ha a je začleněna do přírody Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zájem o exkurze strmě stoupl poté, kdy v roce 2005 získala titul „Stavba století.“