Ve středu 11. prosince od 18 hodin tak tradiční vánoční písně zaznějí nejen na náměstích, návsích a dalších veřejných místech, ale také na lůžkovém oddělení II. chirurgické kliniky, jejíž lékaři a sestry s nápadem přišli.

„Chtěli bychom pacientům zpříjemnit nucený pobyt v nemocnici. Místo toho, aby byli doma a připravovali se na svátky, musejí pobývat u nás na oddělení, protože jsou po operačním výkonu nebo se na operaci chystají. Myslím si, že koledy je mohou mile překvapit a já osobně se na to velmi těším,“ vysvětluje motivaci k účasti na celorepublikové akci lékař Patrik Rulíšek z II. chirurgické kliniky. Společným zpěvem koled podle něj chtějí také zpestřit zaměstnancům odpolední směnu.

Účast dosud přislíbilo zhruba deset lékařů a sester.

„Máme domluvený i hudební doprovod. Byli bychom ale moc rádi, kdyby se k nám přidali i kolegyně a kolegové z dalších klinik a oddělení,“ přeje si Patrik Rulíšek.

Zpívat se bude na lůžkovém oddělení II. chirurgické kliniky v sedmém patře budovy D1, kde již vánoční atmosféru navozuje nazdobený vánoční stromek. „Další výzdobu ještě doladíme,“ slibuje lékař s úsměvem.

A které koledy se chystají zdravotníci zazpívat?

„Budou to ty nejznámější, například Nesem Vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak si krásné, neviňátko nebo Pásli ovce Valaši. Nemůžeme ale vynechat ani písničku Vánoce, Vánoce přicházejí a mimo oficiální zpěvník si dáme i Půlnoční od Václava Neckáře,“ vyjmenovává repertoár Patrik Rulíšek.

Desítky míst v celém kraji i v cizině

V celém Olomouckém kraji je zatím přihlášeno 80 míst, kde se bude zpívat. Na Horním náměstí v Olomouci budou hlavní tóny udávat členové olomouckých sborů Music Bodo a Kassiopea.

"Zpívají děti i ženský sbor. Vůbec nám nevadí, že se akce koná uprostřed prosince a vystoupení probíhá venku. Snažíme se ho zpestřit vhodnými doplňky, například stejnými čepicemi nebo barevnými šálami. Atmosféra je krásná. Koledy s námi zpívá obvykle celé náměstí, proto se na tato vystoupení vždycky těšíme a moc si je užíváme, popisuje sbormistryně Hana Vyroubalová.

Ke sboru se na pódiu přidají také redaktoři, editoři nebo grafici Olomouckého deníku. Chybět nebude ani zpěvák Martin Šafařík. „Beru to už jako tradici,“ říká někdejší účastník televizní soutěže SuperStar.

V loňském roce se koledy zpívaly na více než osmi stech místech v naší vlasti, ale i v několika městech v zahraničí. Připojili se například Češi žijící v Římě, Instanbulu, Mnichovu nebo v Madridu. Celkově si tak s Deníkem zazpívalo koledy ve stejný moment přes 130 tisíc lidí.