Hru s názvem Jmenuji se Ašer Lev nastudoval v české premiéře režisér Adam Steinbauer. Podle románu Chaima Potoka ji zdramatizoval Aaron Posner.

Příběh mladého talentovaného Žida, který jde vstříc svému umu a prosazení vlastní identity, přestože tím ztratí propojení se svými kořeny, je intimní výpovědí o střetu hodnot v umění a tradičním náboženství.

Hned první premiéra nové sezony je pro činohru Moravského divadla Olomouc velkou událostí. Jde o českou divadelní premiéru, která pracuje se silným a stále aktuálním námětem.

„Inscenace by měla divákům přiblížit nejen židovskou kulturu, ale otevřít i důležité téma přehnaného lpění na tradicích, které často potlačuje a přehlíží individualitu jedince a staví ho do role anonymního člena tradicemi ovládané masy,“ naznačil umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Hráli forte! Olomoucké orchestry se připojily ke kampani za odpovědnou podporu kultury státem, za důstojné odměny zaměstnanců v kultuře a proti rizikové podobě zákona o veřejných kulturních institucích. 27.9.2023
VIDEO: Protest na olomouckém náměstí, hudebníci hráli forte

Děj se odehrává v padesátých letech dvacátého století v ortodoxní židovské komunitě v New Yorku. Mladík Ašer Lev oplývá nevídaným výtvarným talentem, který však není mezi chasidy považován za požehnání, ale pokušení přicházející ze strany zla.

Příběh se opírá o rozpor mezi tradiční společností, řídící se náboženskými přikázáními, a umělcem, který z této společnosti vyšel, ale která ho nedokázala akceptovat.

Román se divadelní adaptace dočkal poměrně nedávno díky americkému dramatikovi Aaronu Posnerovi. Jeho stejnojmenná hra měla světovou premiéru ve Filadelfii v lednu roku 2009. V roce 2012 byla uvedena v New Yorku na tak zvané Off-Broadway, kde také získala cenu Outer Critics Circle Award za nejlepší nový text.

Na inscenaci nyní jako odborný konzultant dohlížel Rabbi David Maxa. „Rabín David Maxa nám na zkouškách vyprávěl o chasidismu. S Martinem Konvičkou také konzultoval scénickou hudbu. V židovství neexistuje tradice figurálního umění, ta je spjatá spíše s křesťanstvím. Židovství je naopak spojeno se zpěvem a tancem. Některé zpěvy, které v inscenaci diváci uslyší, nazpíval přímo rabín David Maxa,“ sdělil režisér Adam Steinbauer.

Moravské divadlo Olomouc. Ilustrační foto
Moravské divadlo otevírá sezonu s novým prostorem. Tady je přehled premiér

Kromě reprodukované hudby v inscenaci živě zazní klezmerová kapela ve složení klavír, housle, kontrabas a klarinet. Inscenační tým doplňuje kostýmní výtvarnice Karolína Srpková.

V titulní roli se představí Marek Pešl. Další postavy členů Ašerovy rodiny a židovské komunity ztvární Jan Ťoupalík, Jana Posníková, Vendula Nováková, Tomáš Krejčí a Lukáš Červenka.

Novou sezonu v Moravském divadle Olomouc tak otevírá česká premiéra.

„Bude patřit k těm divácky těžším kouskům v této sezoně, ale na kterou se velmi těším. Přeji hercům a inscenačnímu týmu hry Jmenuji se Ašer Lev, aby se premiéra vydařila a zaujala nejen diváky, ale i kritiku,“ shrnul závěrem ředitel Moravského divadla David Gerneš.