O úpravách cen jízdného rozhodla na pondělním zasedání městská rada. Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) plánuje v příštím roce modernizaci, možnost úhrady jízdného platební kartou a nový elektronický systém odbavování cestujících.

Nové ceny jízdného schválili olomoučtí radní na zasedání počátkem tohoto týdne. Základní jízdenka, která dosud stojí 14 korun, podraží od dubna 2020 na 18 korun.

Cena SMS jízdenky zůstane stejná, celoroční kupon však zlevní ze současných 3 200 korun na 2 950 korun.

„Jde o kroky, které směřují k postupné modernizaci Dopravního podniku města Olomouce. Dozorčí rada dopravního podniku schválila také zadávací dokumentaci na elektronický odbavovací systém v autobusech a tramvajích,“ řekl k úpravám cen jízdného předseda dozorčí rady DPMO Josef Kaštil.

Cestující mají být ještě více motivováni k nákupu časových jízdenek. Od dubna 2020 bude základní „papírová“ a také „SMS“ jízdenka stát stejně, tedy 18 korun. Podraží však takzvaný doplňkový prodej u řidičů autobusů a tramvají. Ze současných 20 korun se cena jízdenky kupované u šoféra zvýší na 30 a z 10 korun na 15 korun.

„Důvodem je motivace k nákupu prostřednictvím SMS jízdenky nebo k nákupu v automatech a předprodeji. Ovlivňuje to plynulost dopravy a rychlost odbavení cestujících,“ vysvětlil předseda představenstva DPMO Jaromír Machálek.

Měsíční beze změny

Úpravy cen jízdného v zóně 71 se kromě území města Olomouce dotknou také obcí Bukovany, Bystrovany, Horka nad Moravou, Samotišky, Skrbeň a Křelov-Břuchotín.

Základní jízdenka až do roku 2011 stála 12 korun, pak se její cena zvýšila na současných 14 korun. V pracovní dny nyní platí po dobu 40 minut a o víkendech a svátcích 60 minut, časová platnost zůstane od dubna stejná.

Zlevněna od dubna příštího roku bude pouze celoroční jízdenka a to o 250 korun. Ceny jednodenních (46 korun), sedmidenních (126 korun), měsíčních (350 korun) a čtvrtletních (900 korun) jízdenek a kuponů zůstanou stejné.

Nárok na bezplatnou přepravu v Olomouci mají děti do 6 let věku v doprovodu osoby starší 10 let. Od července letošního roku zdarma jezdí také senioři nad 65 let věku, což město přijde na přibližně 10 milionů korun ročně.