„Nárůst lidí, kteří touží po jízdě na koních, je o trochu větší. Ubytují se v regionu a pak volají, že by si chtěli zajezdit,“ uvedl Jan Pokorný, majitel Stáje Bouzov, kde nabízejí vyjížďky, kočárové svatby i ustájení koní. Tady se za vyjížďku zaplatí od 250 korun za hodinu.

Zájem lidí potvrzuje i majitelka stáje Omega v Radíkově. „O prázdninách je návštěvnost vyšší. Lidé sem chodí ze zajímavosti, chtějí si zkusit výcvik nebo jen relaxovat. Mohou u nás jezdit za 250 korun na hodinu nebo si tady koně ustájit. Ti, kteří tady koně mají, tak je to spíše jako rekreační ježdění. Pořádáme i výcvikové kurzy,“ uvedla majitelka Alena Sobotková.

Skvělé odreagování

„Zájem mají hlavně děti, vyjížďky děláme venku i na jízdárně. Ustájené koně mají u nás převážně jezdci, kteří se u mě učili nebo učí,“ potvrdila svou zkušenost Zuzana Jašíková z občanského sdružení ZRV. Grygov, kde zájemci zaplatí za pětačtyřicet minut 200 korun.

„Spolu se svou manželkou jezdíme rok. Baví nás to, je to skvělé odreagování. Žena měla narozeniny, tak jsem jí jízdu na koni dal jako dárek. Kdysi jsem už jezdil, takže pro mě to nebylo nic nového. Když máme volnou chvíli, jedeme si zajezdit,“ řekl šestadvacetiletý Aleš Vepřek z Olomouce.

Regionu chybějí hipostezky

Podle některých majitelů koní v našem regionu chybí síť koňských stezek. „Hipostezky bych určitě uvítala, aby se celá republika dala projíždět. Na Olomoucku pořádně žádná návaznost není. Stezky jsou směrem na Přerov, Šumpersko a pak na Jižní Moravu. To, co je tady, to jsou spíš jednotlivé úseky, není to moc propojené,“ posteskla si Zuzana Jašíková.

Podle krajského úřadu by se to do budoucna mohlo změnit. „Kraj v tuto chvíli jedná se sdruženími cestovního ruchu. Měl by se vypracovat materiál, který by ukázal, jak by měla vypadat síť hipostezek v celém Olomouckém kraji. Uvažuje se o tom, jakou podobu by materiál měl mít, co by měl obsahovat, zda by se měl zaměřit na nějaké páteřní trasy nebo jestli by měl naznačit i další trasy,“ doplnil z Krajského úřadu v Olomouci Jiří Juránek.