Program už tradiční Jízdy králů začíná v sobotu v 19 hodin v areálu u kulturního domu v Doloplazech, kde hostující soubory předvedou své podvečerní programy. Hned po nich návštěvníky poveselí hodová zábava se skupinou Lumenbend.

„V neděli ve 13.30 zahájíme program na doloplazské návsi, po průvodu královy družiny bude následovat folklorní odpoledne u kulturního domu,“ informoval Miroslav Bílek, vedoucí Hanáckého národopisného souboru Olešnica Doloplazy, který je hlavním pořadatelem každoroční akce.

Návštěvníci mohou obdivovat folklorní uskupení, která přijedou z Maďarska, Slovenska a tuzemského Slezska, představí se však i místní Olešenica. Hudbu pak zajistí dechová hudba Věrovanka.

„Od 18 hodin se obcí rozezní skupina Javory beat sourozenců Ulrychových,“ podotkl Bílek.

Hana a Petr Ulrychovi přitom nejsou pro Doloplazy žádnými nováčky.

„Javory jako host vystupují u nás podruhé, opakují svůj koncert z roku 2005. Návštěvníkům se tehdy velmi líbil, proto jsme je opět oslovili,“ řekl vedoucí souboru.

„Letošní ročník je také specifický v tom, že se v obci buduje kanalizace, což nám organizačně trochu znepříjemňuje život. Část vesnice je rozkopaná, ale naštěstí ne tam, kde se koná hlavní program. Z toho důvodu jsme také nemohli přijít s něčím novým,“ dodal.

Jízda králů, starobylý lidový obyčej, se udržovala, jak to dosvědčují záznamy v archivech a soudní akta, po celá staletí na moravském Slovácku i na Hané.

Denní vstupné na pestrobarevnou krojovanou slavnost je v sobotu padesát korun, v neděle pak dospělí zaplatí sto třicet korun, děti od deseti do patnácti let padesát korun.