I přesto, že pořadatelé hlavní program naplánovali na neděli, v sobotu večer v obci vypukne hodová zábava.

„Akci odstratuje ve dvacet hodin v areálu kutlurního dou skupina Lumenbend. Zároveň přivítáme hostující mexický poloprofesionální taneční soubor,“ pozval zájemce vedoucí Hanáckého národopisného souboru Olešnica Doloplazy, Miroslav Bílek.

Hlavní program začíná v neděli v devět hodin ráno slavnostní mší v kostele svatého Cyrila a Metoděje.

„O hodinu později začne druhé setkání Hanáků, kterého se zúčastní také hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. Všechny nejprve přivítá a pak zazpívá píseň Čí só hode? Naše! Rozhodli jsme se, že pak Hanáky během půl hodiny naučíme společený tanec,“ pokračoval Bílek.

Pivo, slivovice, tvarůžek

V jedenáct hodin bude program pokračovat Hanáckým trojbojem. Jak už název napovídá, připravené budou tři disciplíny.

„Jízda se žebřiňákem na čas, slalom při couvání do vjezdu. Při tom budeme měřit, jak rychle se jim to podaří. Dále musí soutěžíci zkonzumovat nějaké občerstvení, pivo, slivovice a tvarůžek. Přichystaná také bude jízda s trakařem, na kterém bude pytel s pískem nebo s obilím,“ vysvětlil vedoucí.

Trojboj potrvá do jedné hodiny odpoledne, pak se sejdou všechny hanácké soubory na návsi, aby předvedly ukázky ze svého repertoáru.

„Ve 13.30 se u obecního úřadu objeví koně a zároveň by měly na návsi vystoupit zahraniční soubory. Letos přijedou z Mexika, Kolumbie, dále to bude slovenský soubor Dunajec a tanečníci z Polska. Bude to pestré,“ podotkl.

Po vlastní jízdě králů bude následovat folklorní odpoledne s předáváním certifikátů Regionální produkt.

„Celý program zakončí v osmnáct hodin koncert skupiny Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Vstupné na tuto akci je sedmdesát korun, aktivity na návsi jsou volně přístupné,“ idodal Bílek.

Až do rána budou péct koláčky

V obci se na třicátý ročník slavnosti chystají pečlivě. Členky souboru Olešnica v týdnu vyráběly červené a bílé růže z krepového papíru a od půlnoci z pátku na sobotu, budou asi do čtyř hodin odpoledne, péct koláčky.

„To aby byly čerstvé. Letos se bude péct z dvaapadesáti kil mouky. Do sálu dotáhneme přenosné trouby, které měly ještě panímámy,“ řekla Pavla Grusová z Olešnice.

Podle vedoucího souboru je Jízda králů známá spíše ze Slovácka, i když je to slavnost, která patřila i na Hanou.

„Ta doloplazská je jediná na Hané. Zvyk je to stejný jako například ve Vlčnově, ale tam má podstatně větší tradici. Letos máme sedmnáctiletého krále, je to kluk ze středu souboru. Je to pro něj velká čest,“ doplnil Bílek.