Obec, jejíž tehdejší vedení slíbilo, že výstavba infrastruktury nebude problém, nemá na kanalizaci a vodovod peníze. Navíc ke stavebnímu řízení nemůže doložit, komu přesně patří pozemek, kde má vyústit kanalizace.

„Pravdou je, že i nám na zastupitelstvu tehdy bylo řečeno, že zasíťování nebude problém. Že jej pokryjí prostředky z Evropské unie. Bohužel jsme zjistili, že to tak jednoduché není,“ poznamenala nynější starostka Jívové Milada Malíková (KSČM).

O stavební místa na devítihektarové louce po obou stranách silnice směrem na Olomouc byl před čtyřmi lety obrovský zájem. Není divu – metr čtvereční stál padesát korun, přičemž v devět kilometrů vzdálených Dolanech ve směru na Olomouc nejde metr čtvereční stavebního pozemku pod tisícovku.

Někteří spekulanti parcelu v Jívové obratem nabízeli za násobně vyšší částky. Většinou si však pozemky pořídily mladé rodiny z Olomouce. Doufaly, že do země kopnou už předloni.

Zatím však nemohou, protože zde chybějí inženýrské sítě a malá obec se šestimilionovým ročním rozpočtem nemá přes tři desítky milionů korun, aby je k budoucí zástavbě přivedla.

„Rozumím lidem, že jsou naštvaní. Není den, aby mi někdo nevolal. Snažím se situaci, kterou jsem nezavinila, vyřešit,“ řekla Malíková.

Starostka poukázala na to, že lidé, kteří pozemky koupili, věděli, že nekupují zasíťované parcely, ale louku. Přesto se snaží pomoci. „Není to však snadné. Z rozpočtu sítě nezaplatíme a firma, která má pomoci k dotacím, není moc aktivní, i když jsem již dala najevo, že ji vyměníme,“ reagovala starostka Malíková.

Navíc zjistila, že nemůže doložit k žádosti o stavební povolení na povrchovou kanalizaci, komu patří pozemek v místě jejího vyústění.

„Na Pozemkovém fondu nám sdělili, že část pozemku historicky patří obci a část státu. Ale Pozemkový úřad nám nedokázal sdělit, kde přesně jsou. Jde jen o pár metrů, ale ke stavebnímu povolení musíme jednoznačně doložit vlastníka,“ povzdechla si Malíková. Obává se, že problém může odkládané stavby ještě více oddálit.

Obec už vyřešila alespoň přívod elektřiny. „Zajistí jej elektrárenská společnost na své náklady. Projekt už má,“ podotkla starostka obce s 540 obyvateli. „Už jsme taky zkoušeli obeslat stavebníky, zda by se na zavedení sítí finančně nepodíleli. Někteří vůbec neodpověděli, jiní navrhli, že dají maximálně padesát tisíc korun, což ale situaci neřeší,“ dodala Malíková.

Lidé, kteří si v posledních letech postavili dům v Jívové, si bydlení v podhorské vsi pochvalují.

„Máme tady všechno: obchody i poštu,“ líčila mladá žena, která se přistěhovala před čtyřmi lety z Uničova. „A hlavně krásnou přírodu a klid. Do Olomouce je to kousek a ani v zimě nejsou s dojížděním problémy,“ uvedla.