„Jarmark je u nás tradiční, pořádáme jej dvakrát do roka, vždy na Velikonoce a Vánoce. Svoje výrobky tady předvádí a nabízí řemeslníci, výtvarníci, lidoví tvůrci a hlavně naši klienti. Ti se prezentují v budově denního stacionáře," vysvětlila ředitelka Jitra Anna Taclová.

Zařízení si na přípravách dává hodně záležet. Klienti vyrábí své výrobky několik měsíců dopředu.

„Neděláme to za účelem prodeje, ale je to součást pracovní terapie. Klienti předvedou to, co během několika měsíců vyrobí, například dřevěné hračky, keramiku, svíčky, různé dárkové předměty s velikonoční tématikou nebo košíky či korálky," pokračovala ředitelka.

Prezentace klientů i řemeslníků

Pod rukama větších či menších klientů tak vyrostly keramické slepice, kam se může dát osení, kraslice, keramické nádobí, různá zapichovátka ve tvaru zajíce, ale i ozdobné předměty, či barvená vajíčka.

Jarmark se v prostorách zařízení koná už po několikáté. Důvodem proč jej začali pořádat, je hlavně prezentace toho, co klienti dělají a jak šikovní jsou.

„Jedná se většinou o lidi s vyšší mírou postižení, s kombinovaným postižením, chceme ukázat, že mají možnost uplatnit se i při pracovní terapii," vysvětlila Anna Taclová a doplnila, že zároveň chtějí touto formou dát příležitost také řemeslníkům, kteří vyrábějí zajímavé věci. Aby i oni mohli svůj um a to, co dělají představit veřejnosti.

„Řemeslníků k nám jezdí hodně, z okolí i z větší dálky. Máme ty, co jezdí pravidelně, ale snažíme se je i obměňovat, abychom neměli stále stejný sortiment," podotkla.

Účast podle počasí

Lidí do areálu na Mozartově ulici v Olomouci proudí každoročně hodně. Podle Anny Taclové je však rozhodující počasí.

„To, kolik lidí se na jarmark přijde podívat záleží hodně na počasí, když je škaredě, přijde jich méně. Teď se obávám, že počasí není úplně ideální," pokrčila rameny.

Součástí jarmarku je i cimbálovka, která bude hrát od začátku akce až do 15 hodin.

Velikonoční jarmark v Jitru startuje v sobotu 12. dubna v 9 hodin a lidé mohou přijít udělat radost nejen sobě ale i ostatním až do 16 hodin odpoledne.

Chybět nebude ani občerstvení.

Akce se koná ve spolupráci se Základní a střední školou Credo, která je součástí areálu na Mozartově ulici v Olomouci.