Do bytu v přízemí se nastěhovalo pět dospělých mužů s mentálním postižením, z nichž tři dosud znali jen život v domově pro osoby se zdravotním postižením. S podporou asistentů se budou učit zvládat běžné denní činnosti.

„Lidé, kteří využívají službu, žijí běžným způsobem života podle svých přání a možností. Starají se o domácnost, tráví volný čas podle svých představ, využívají běžné služby v komunitě, prožívají vztahy. Samostatně nebo s přiměřenou podporou, rozhodují o svém životě," přiblížila smysl projektu ředitelka JITRA při dnešním slavnostním otevření Anna Taclová.

Pět klientů má k dispozici třípokojový byt s kuchyní a příslušenstvím v rodinném domě se zahradou. Byt tvoří dva dvoulůžkové a jeden jednolůžkový pokoj, kuchyň s jídelnou, koupelna, WC a chodba. V suterénu domu je zázemí pro pracovníka JITRA a prostor pro individuální a skupinové činnosti.

„Klienti mají velkou šanci navázat nové vztahy mimo sociální službu a také klasické sousedské vztahy. Výhodou je umístění bydlení v běžné zástavbě poblíž centra města a snadná dostupnost MHD," dodala ředitelka s tím, že o novou službu je velký zájem. „Klienti v bytě bydlí od 1. července a jsou velmi spokojení," uzavřela Anna Taclová.