„Nechceme bourat. Budeme konstruktivní opozicí,“ říká v rozhovoru pro Olomoucký deník šéf olomoucké ČSSD Jiří Rozbořil bezprostředně po pondělním jednání místních stranických špiček.

V první reakci na rozhodnutí o vytvoření koalice stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v Olomouci jste prohlásil, že sociální demokracie odchází do opozice. Platí to stále?
Ano, dohodli jsme se, že odcházíme do opozice. Společně se členy našeho vyjednávacího týmu jsme seznámili náš zastupitelský klub i městský výbor s výsledky vyjednávání. Dohodli jsme se na tom, že tak učiníme a že naše opozice bude konstruktivní.

Jak vaši spolustraníci odchod do opozice přijali? Neozývaly se hlasy proti?
Objevily se hlasy a otázky, zda ještě není možné něco v tomto ohledu udělat. Ale záhy poté, co jsme nastínili modelové situace koalic a vysvětlili naše reálné možnosti, všichni členové klubu pochopili, že jsme jinak jednat nemohli. Budoucí koalice musela udělat dohodu co možná nejrychleji právě proto, abychom my neměli možnost nabídnout stranám takové ústupky, na které by musely přistoupit. Zřejmě to bylo předjednané dopředu.

Říkáte, že budete konstruktivní opozicí. Jak konkrétně chcete takovou politiku dělat?
Rozhodli jsme se, že vytvoříme tým odborníků, kteří se budou věnovat jednotlivým tématům. Ať už se jedná o oblast majetkoprávní, o finance a všechny další kompetence, které rada města má. Tento tým bude dělat kvalitní oponenturu návrhům budoucí rady. Samozřejmě chceme aktivně působit také v komisích městských částí. Zkrátka uděláme vše pro to, aby těch třiasedmdesát tisíc hlasů od voličů nepropadlo.

To vypadá jako obdoba stínové vlády na celostátní úrovni. Vy tedy budete stínovým primátorem?
Přesně tak, budu stínovým primátorem a sestavíme stínovou radu. To, že jsme v opozici, rozhodně neznamená, že budeme a priori za každou cenu bourat všechny návrhy. Naopak, chceme přicházet s našimi konstruktivními návrhy, které budou zohledňovat věci, které máme ve volebním programu. Zanedlouho se bude chystat rozpočet. Budeme aktivně vystupovat i k dalším závažným tématům typu prodeje domů, jednání s investory a realizace velkých akcí. Pokud budou návrhy v souladu s naší politikou, budeme je podporovat, v opačném případě nabídneme svá řešení. Každopádně nebudeme bourat a hatit věci, které jsou dobré.

Padla už nějaká konkrétní jména stínové rady?
Prozatím jsme si řekli, že v prvním listopadovém týdnu se sejde náš klub, kde se této otázce budeme věnovat. Do té doby si mohou jeho členové rozmyslet, kterému resortu by se chtěli věnovat. Konkrétní jména zatím nepadla.

Budou tam lidé se zkušeností s radniční „vládou“?
Samozřejmě, že tyto zkušenosti zúročíme. Například paní Kaštilová Tesařová by mohla mít na starosti majetkoprávní oblast, pan Czmero územní plán a tak dále. Chtěli bychom ale zapojit i nová jména, potřebujeme si „vychovat“ další lidi.