Převezme jej 28. října z rukou rektora olomoucké univerzity na Staroměstském náměstí v Praze.

Univerzita tak reagovala na aféru s vyznamenáním pro strýce ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, na což měl Hrad reagovat vyškrtnutím Bradyho ze seznamu letošních laureátů.

„Pan rektor předá v pátek 28. října v podvečer na Staroměstském náměstí panu Bradymu medaili Univerzity Palackého," potvrdila mluvčí školy Gabriela Sýkorová.

Okolnosti předání ocenění od Univerzity Palackého se podle rektora zatím ladí.

Setkání osobností na Staroměstském náměstí vzniklo právě na protest proti tomu, že Brady měl být vyškrtnut ze seznamu lidí, kterým v pátek prezident Miloš Zeman předá státní vyznamenání.

Vyškrnut z malicherných příčin

O záměru udělit vyznamenání Jiřímu Bradymu se rektor olomoucké univerzity zmínil na svém facebookovém profilu v pátek. 

„Pokud byl Hradem opravdu vyškrtnut ze seznamu oceněných 28. 10. z uvedených malicherných příčin, bude Univerzita Palackého v Olomouci poctěna, pokud pan Jiří Brady přijme akademické ocenění z mých rukou. Alespoň bychom zachránili čest České republiky a uctili člověka, jenž pro republiku něco udělal," napsal rektor Jaroslav Miller.

S Jiřím Bradym se Jaroslav Miller potkal ještě během studentských let.

„Potkal jsem pana Bradyho před mnoha lety jako student v Kanadě a byl jsem na přednáškách o jeho sestře Haně," uvedl rektor Miller na sociální síti, kde jeho návrh záhy podpořily stovky lidí.

Herman: Velmi milé zprávy

Reakci Univerzity Palackého na neudělení státního vyznamenání ocenil i ministr kultury Daniel Herman.

„Jsou to velmi milé, pozitivní zprávy. Ukázalo se, že česká společnost je zdravá, že uznává správné hodnoty, že ví, co je to rovná páteř, co je to poctivost. Právě toho si velmi vážím, vážím si podpory občanů, institucí, měst. Děkuji za ni i jménem strýce," sdělil Olomouckému deníku.

Strýce ministra kultury chce ocenit i Brno, kam má Brady zamířit během návštěvy Česka za svými za příbuznými.

Náměstek primátora Petr Hladík přišel na pondělní jednání rady s návrhem na čestné občanství pro tohoto respektovaného Čechokanaďana.

Přežil a vydává svědectví

Aféra s vyznamenáním strýce ministra kultury minulý týden vyvolala bouři na tuzemské politické scéně.

Jak ČTK uvedla po jeho příletu do České republiky, Brady potvrdil, že ho Hrad 12. října informoval, že bude vyznamenán Řádem T. G. Masaryka.

Poté, co se Herman sešel s dalajlamou, už Brady na seznamu oceněných není. Hrad to ale odmítl.

Jiří Brady přežil nacistické lágry i pochod smrti. Jeho rodinu nacisté vyvraždili.

V roce 1949 emigroval. V Kanadě pak sám pomáhal českým emigrantům. O hrůzách holocaustu přednáší.