Na oddělení zdravotníci pečují o malé pacienty v kritickém stavu, těžce nemocné děti, pacienty trpící chronickými chorobami a marody po nejrůznějších úrazech a provedených operacích.

Po přestavbě získalo zcela nové uspořádání. Výhodou je návaznost JIRP na operační sály, s nimiž je nyní na jednom patře.

Hanácká kasárna v Olomouci , 4. září 2021
Aukce Hanáckých kasáren kupce nenašla. Zájem mají i Nizozemci

Původně jedna dlouhá chodba

Srdcem jednotky je nově „velín“, odkud mají sestry dobrý přehled. Všechny boxy jsou navíc prosklené.

„Původní JIRP byla jedna dlouhá chodba. Nyní sestry vidí na pokoje a před sebou mají monitory vitálních funkcí jednotlivých pacientů,“ vysvětlovala přednostka kliniky Dagmar Pospíšilová.

Oddělení nově získalo speciální infekční box se dvěma lůžky a samostatným wc, který splňuje nejpřísnější protiepidemická kritéria.

Fakultní nemocnice Olomouc. Ilustrační foto
Ve fakultce přibudou parkovací místa a odpočinková zóna

„Má svůj vlastní vstupní filtr a klimatizační jednotku s aktivním odsáváním. Jsme zde schopni ventilovat pacienty i s vysoce infekčními onemocněními typu spalniček či SARS,“ poukázal primář kliniky Miroslav Šeda.

JIRP má špičkový zákrokový sál, kde jsou specialisté schopni provést v celkové anestezii například drobný chirurgický zákrok. „Díky tomu se ulehčí operačním sálům,“ zdůraznil primář.

Přestavba byla nutnost

Rekonstrukce podle vedení kliniky přinesla i řadu dalších novinek, které usnadňují práci personálu a malým pacientům zpříjemní hospitalizaci. Vznikla například prostorná bezbariérová koupelna.

Nová dětská JIRP byla podle ředitele FN Olomouc Romana Havlíka nutností. Dosavadní prostory již podle něj neodpovídaly představám, jak má takové specializované pracoviště vypadat a v jakých podmínkách má tuto péči poskytovat. „Nyní jsme se k realizaci našich představ výrazně přiblížili,“ uvedl profesor Havlík.

Zájem o test protilátek roste.
Zájem o test protilátek roste. Klesají, pomaleji u těch, kteří nemoc prodělali

Přestavba druhého nadzemního podlaží trvala necelý rok. První pacienti se na oddělení přestěhovali letos v srpnu.

Jedná se o první etapu projektu, který v druhé počítá s tím, že se do uvolněného sedmého patra přestěhuje vedení kliniky a administrativní zázemí.

Celková cena prací na Dětské klinice činí zhruba 63 milionů Kč bez DPH, dotace Ministerstva zdravotnictví ČR z toho pokryla bezmála 19 milionů korun. Výmalbu a výzdobu prostor JIRP financovalo sdružení Šance Olomouc částkou bezmála 800 tisíc korun.