„Přiznám se, že jsem k Přerovu zpočátku hledal cestu. Vnímal jsem ho jako problémovější město, kterým se jen velmi těžko projíždělo. Názor jsem rád změnil, postupně jej stále objevuji a mile mě překvapuje,“ přiznal Jindřich Štreit.

Uznávaného fotografa můžete v těchto dnech potkat v ulicích Přerova na nejrůznějších akcích. Připravuje totiž snímky pro kalendář města na rok 2023. Záběrů už má stovky a město z nich vybere 13 snímků pro nástěnný kalendář, 54 pro stolní a jeden pro kapesní.

Vizualizace repliky studny na Horním náměstí v Přerově.
Horní náměstí oživí replika studny s posezením i nasvícením. Takto má vypadat

Svým objektivem už letos Jindřich Štreit zmapoval třeba cestu tříkrálových koledníků, doprovázel ale i romský smuteční průvod, který se vydal v pátek od kostela sv. Vavřince až na místní hřbitov.

„Přerov je město mnoha tváří. Fascinuje mě, kolik je zde aktivit, a jak bohatý je tu život, pokud jej chcete a máte zájem uchopit. Každá fotografická akce je pro mě velké objevování a poznávání nejen prostředí, ale zejména výborných a zajímavých lidí. Ti mě fascinují nejvíce - a o nich bude také kalendář a výstava,“ přiblížil.

Velkolepý romský pohřební průvod se vydal z kostela sv. Vavřince přes město až na přerovský hřbitov. Doprovodit zesnulou na poslední cestě přišel velký zástup lidí. 7. ledna 2022
Romský pohřeb v Přerově: velký průvod s historickým kočárem zastavil i dopravu

Jindřich Štreit fotí v Přerově od poloviny října a své snímky zde bude pořizovat během zimy, ale i na jaře. Zachytil už atmosféru Československého jazzového festivalu, na kterém vystoupil trumpetista Laco Deczi, zavítal i za primářem interny do přerovské nemocnice.

Nechyběl na koncertě Moravské filharmonie v Městském domě či při předávání Cen města Přerova ve slavnostní síni zámku.

Nenechal si ujít dušičkový jarmark, ale ani zápas hokejistů z HC Zubr Přerov.

Pořídil snímky z mikulášské nadílky v jedné rodině a byl se podívat i na zkoušku folklorního souboru Haná.

Džínový korunový bál v Přerově. Ilustrační foto
V Měšťáku vystoupí Stivín i Pavlásek. Budou ale letos plesy?

„Mít pro rok 2023 kalendář od světoznámého fotografa Jindřicha Štreita je pro Přerov prestiž. Původně jsme uvažovali, že by vytvořil pouze nástěnný kalendář sestavený z fotek místních osobností, ale nám se mnohem více líbila myšlenka, že by fotil běžné Přerovany - v ulicích, při práci, na kulturních a sportovních akcích, nebo i v jejich domovech. Musím říci, že jeho jméno nám otevíralo dveře všude - lidé byli většinou nadšení, že je bude fotit slavný umělec,“ přiblížila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

A jaké prostředí uznávaného fotografa nejvíce inspirovalo?

„Každé prostředí je inspirující. Záleží především na mně, do jaké míry jsem schopen se na něj napojit a pochopit je,“ uzavřel Jindřich Štreit.