Rekonstrukce, se kterou se počítalo již od začátku devadesátých let, zkomplikoval rozpad Jugoslávie, která byla majitelem objektu i pozemku.
Před dvěma lety se o památník a jeho možnou rekonstrukci zajímali představitelé Slovinska, ti ale nakonec od svého záměru upustili.
Zájem o osud historického monumentu pak nedávno projevila další země bývalé Jugoslávie. Srbsko teď plánuje do Olomouce vyslat své odborníky.
„V polovině května by měli přijet pracovníci Národního památkového ústavu z Bělehradu. Památkáři spolu s architekty zjistí aktuální stav budovy, aby mohli naplánovat další postup. Město se jim samozřejmě bude snažit v tom co nejvíce pomoci,“ vysvětlil mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.
Už v roce 2006 odhadl magistrát města Olomouce náklady nutné pro rekonstrukci mauzolea na 12,5 milionu korun.
V pátek odpoledne navštívila památník srbská delegace lékařů a zástupců partnerského města Subotice, které se prezentuje také na olomoucké Floře.
Srbský lékař Goran Bičanin pak položil kytici ke vchodu do krypty s pochovanými ostatky vojáků. Pohled na zdevastovaný památník jej příliš nepotěšil.
„Mauzoleum je opravdu v žalostném stavu. Doufám proto, že se vlastnické problémy vyřeší co nejdříve a rekonstrukci nebude stát nic v cestě,“ uvedl Goran.
Mauzoleum jugoslávských vojínů stojí v olomouckých Bezručových sadech od roku 1926 a navrhl jej tehdy architekt Hubert Aust, mimo jiné i autor mohutné stavby Husova sboru na Legionářské ulici a také žák slavného prvoligového architekta Josipa Plečnika.
Jedenáct metrů vysoká kaple uchovává na uměle navezeném pahorku ostatky 1188 jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích během první světové války.