„Původní termín do konce roku 2003 se sice o čtyři roky odsunul, ale už nyní je jisté,že v Olomouckém kraji jej kvůli nedostaku peněz nedodrží desítky školských zařízení. Naštěstí v žádném z nich není situace tak závažná, že bychom museli provoz úplně zavřít,“ ujistila Kabátová. „Většina zařízení, která se nestihnou opravit má problémy se vzduchotechnikou,“ upřesnila Kabátová. Olomoucký magistrát se snaží sehnat peníze na pět stravoven. „Požádali jsme o dotace z takzvaných norských fondů, ale zatím nevíme, zda jsme uspěli.

Modernizaci ještě potřebují jídelny v základních školách Nedvědova a Zeyerova nebo školkách Jílová, Zeyerova a Rožňavská. S hygieniky proto budeme jednat o posunutí termínu rekonstrukce,“ sdělila vedoucí odboru školství Hana Fantová. Ve Šternberku využijí letních prázdnin pro rekonstrukci poslední nevyhovující vývařovny při Základní škole ve Svatoplukově ulici. „Náklady přesáhnou deset milionů. Podařilo se nám získat třímilionovou dotaci od ministerstva financí, zbytek hradíme z rozpočtu města,“ uvedla vedoucí odboru školství Jana Kameníčková.

Také v Uničově si s rekonstrukcí zastaralých jídelen nakonec poradili. „Poslední akcí je výměna podlahy v kuchyni Základní školy Pionýrů,“řekla Marta Kršková z uničovské radnice.