Zrekonstruované nebytové prostory nabídl majitel domu k pořádání vánočního regionálního trhu.

Návštěvníci, na které hned u vstupu dýchne kouzelná atmosféra blížících se Vánoc, mohou v teple a bez tlačenic nakoupit kvalitní produkty lokálních výrobců. Nabídka na pultech je pestrá.

„Když skončilo Centrum, později Česká jídelna, provedli jsme větší opravu prostor a dokonce to vypadalo, že oblíbená jídelna bude mít pokračování v modernější podobě. Jenže přišla pandemie covidu, kdy gastro dostalo na frak a záměr se neuskutečnil,“ shrnul poslední roky majitel domu Jan Gregor.

Olomoucký Bufet Centrum v roce1986
Centrum, Stopka, Opera... Kde se v Olomouci jedlo "na stojáka"

Zrekonstruované prostory tak zůstaly ležet ladem.

„Byla škoda tento prostor nevyužít. Slovo dalo slovo a navrhl jsem panu majiteli, ať zkusíme udělat regionální vánoční tržiště s nabídkou malých lokálních producentů,“ přidal se Lukáš Drlík, majitel Levandulové kavárny a Levandulového statku v Bezděkově.

S provozovatelem Levandulové kavárny, která se nachází v přízemí objektu, se majitel domu dohodl a pustili se do zorganizování menšího tržiště.

Prodejní místa nabídli šikovným lokálním výrobcům, jež si nemohou dovolit pronájem stánku na náměstí během vánočních trhů.

V centru Olomouce jsou k pronájmu volné menší i velké obchodní prostory. Říjen 2022
Obchody v centru Olomouce? Volných přibývá, nájmy musí zlevnit, míní makléř

Místo dršťkové paštiky, džemy i hračky

Na ploše přes 300 metrů čtverečních, kam lidé chodili do jídelny na dršťkovou a jinou českou klasiku, tak až do 23. prosince nabízejí výrobci čerstvý chléb, paštiky, džemy, sirupy, zdravé cukrovinky, ale i dekorace do domácnosti, ručně vyšívané oděvy nebo hračky pro děti. K dispozici je zde hrací koutek pro děti i nezbytné hygienické zázemí.

„Prostory jsme vyladili v duchu blížících se Vánoc. Snažili jsme se odklonit od komerce a nabídnout lidem příjemnou, domácí atmosféru. Uvidíme, zda projekt uspěje. Pokud ano, rádi bychom v nějaké podobě pokračovali i v příštím roce,“ naznačil majitel nemovitosti Jan Gregor.

Po bezmála půl století zavřel Pavel Martinásek bufet Centrum na olomouckém Horním náměstí.
Bufet Centrum zavřel. Po půl století je náměstí bez legendární jídelny

Nápad ocenil i šéf Asociace soukromého zemědělství na Olomoucku Roman Koutek. Regionální tržiště v historickém domě v srdci Olomouce se mu líbí.

„Iniciativu a příležitost, kterou zde dostali lokání producenti, vítám. Historické jádro města je mimo prosinec, kdy jsou adventní trhy, takřka liduprázdné. Bude záležet na odezvě, ale pokud by to zafungovalo a mohl zde nadále probíhat trh nebo nějaké akce, mohlo by to i centru Olomouce trochu pomoci,“ reagoval.

David Vlk ve své prodejně farmářských potravin Grunt Vlkovi na olomouckém Dolním náměstí, podzim 2022.
Grunt chce v centru Olomouce udržet. "Město by ale mělo obchodníky podporovat"