V budoucnu by se rád dostal mezi špičkové parkurové seriály Evropy, sloužit by mohl i zemědělské škole nebo univerzitě.

Příští týden v areálu Equine Sport Center Olomouc pořádají zkušební závody, generálku červnového skokové poháru.

Přijít na oficiální zahájení provozu může kdokoli, kdo si chce prohlédnout zázemí, vstupné se vybírat nebude. Čeká se účast asi sto padesáti koní.

V půlce června pak dojde na zatěžkávací zkoušku.

„Budeme hostit skokový pohár, je to parkurová extraliga, jeden z nejprestižnějších závodů u nás," řekl spolumajitel centra Roman Navrátil.

Časem by ze závodiště chtěl mít účastníka evropských seriálů, zálěží však na sponzorech. Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil tvrdí, že šance je veliká.

„Areál nemá široko daleko obdoby, za pět let může patřit mezi nejdůležitější závodiště Evropy. Je to významný sportovní počin a budeme ho podporovat," prohlásil.

Jezdecký areál Equine Sport Center Olomouc

Vstup do jezdeckého areálu na Lazcích. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Vlhkost řídí počítač

Prestiž má jezdeckému centru přinést hlavně špičkový povrch, srdce každého areálu. Na Lazcích vlhkost všech pískových ploch počítač.

„Máme tu spodní závlahu, takže nemusíme přerušovat soutěže jako tam, kde kvůli prachu kropí. V zemi jsou čerpadla ovládaná čidly, která hlídají hladinu spodní vody," vysvětlil manažer centra Karel Hájek. Na celé závodiště denně padnou čtyři kubíky vody.

Kvůli tomu se v hale ani venku nepráší, takže koně netrpí.

„Zároveň se povrch neboří a pro všechny závodníky má optimální pružnost," vyzdvihl přednosti závlahového systému Hájek.

Jezdecký areál Equine Sport Center Olomouc

Equine Sport Center Olomouc. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Občerstvení pro tři sta lidí

Ke čtyřicítce stálých boxů pro koně lze přičíst před padesát boxů závodních, dalších dvacet se dodělává. V případě nutnosti se jich dá přistavit sto padesát mobilních.

Venkovní tribuna pojme tisíc diváků, k restauraci přibude i občerstvení pro tři sta lidí.

Podle Pavly Kudláčkové, ředitelky společnosti Via Solaris, zástupce skokového poháru, mohou Lazce nalákat špičkové jezdce, kteří zatím v Olomouci nejsou.

„Střední Morava trpěla tím, že tu nebyly vhodné areály. Teď je možné jezdce stáhnout ze severní a jižní Moravy," domnívá se Kudláčková.

Jezdecký areál Equine Sport Center Olomouc

Ustájení pro desítky koní. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Pro zemědělku i studenty FTK

Že by bylo centrum konkurencí menším jezdeckým oddílům, toho se hejtman Rozbořil nebojí.

„Tento sport zažívá boom, spíš je to pro ně plus, protože se o jezdectví začíná zajímat čím dál víc lidí," sdělil.

Dodal, že areál skýtá velké možnosti, kterých je potřeba využít. Konat by se zde mohly například trhy nebo zemědělské výstavy. Uvažuje se i o spolupráci se školami.

„Už proběhla jednání s ředitelem zemědělské školy, že by zřídili jednu dvě třídy například ošetřovatelů koní, kterou dnes nemají. V areálu by mohli mít praxe. Další možnost se nabízí pro fakultu tělesné kultury. Mohly by tu být hipoterapie nebo výzkumy, které teď musí dělat mimo Olomouc," nastínil hejtman.

Myšlenka postavit v blízkosti nového baseballového hřiště jezdecký areál se zázemím se zrodila asi před sedmi osmi roky.

„Když nám vyšlo město vstříc s pozemky, mohli jsme do toho jít. Vlastní výstavba trvala asi rok a půl, byla to hrozně dlouhá doba. Co se týče peněz, stále nejsme u konce. Ani jsme nepočítali, že to bude stát tolik. K dnešnímu dni je to kolem sto deseti milionů korun," prozradil v pátek Roman Navrátil.