Nechybí zde ani výstražné cedule a tabule s dvojjazyčnými informacemi o poskytnutí první pomoci, číslem tísňové linky a se souřadnicemi pro přesné nahlášení místa případné nešťastné události záchranářům.

Nebezpečí, které na Jamborově prahu hrozí, vyplynulo ze studie univerzity Palackého v Olomouci.

Tým ze školy vodní záchrany Fakulty tělesné kultury při nedávném průzkumu upozornil mimo jiné na vodní válec, který zejména v případě vyššího stavu vody semele člověka, který se ocitne ve vodě, a nepustí ho, aby vyplaval a dostal se na souš.

K záchraně zde dosud chyběly jakékoli záchranné prostředky.

„Vodák, který v něm skončil, se neměl čeho chytit, okolo byly jen několik metrů vysoké betonové stěny. Chyběly konzoly, skoby s lany, žebřík a také lano se záchrannou podkovou," popsal dřívější stav vodní záchranář Jiří Vrba.Instalace bezpečnostních prvků na jezu nedaleko obchodní galerie Šantovka

Platí zde zákaz koupání

Po směru jízdy vodáky na nebezpečný jez a jeho vzdálenost nově upozorňuje několik výstražných cedulí. Výstraha zakazuje také koupání.

Při případné události svědci tonoucímu hodí záchranné podkovy a lana. Po přivolání pomoci pak záchranáři při zásahu využijí například kotvy a ocelová lana.

Bezpečnostní prvky osadil státní podnik Povodí Moravy ve spolupráci s hasiči.

„Akce přišla na třicet tisíc korun," sdělila Gabriela Tomíčková, mluvčí státního podniku.

Sdělila, že se povodí stále potýká s vandaly. Bezpečnostní prostředky, které mají sloužit k záchraně lidských životů na několika jezech na Moravě, buď ničí nebo kradou.

Loňský zásah

Podle Vladimíry Hacsikové, mluvčí krajských hasičů, na Jamborově prahu již museli hasiči jednou zasahovat.

„Bylo to vloni. Naštěstí se nikomu nic nestalo, protože vodáci stihli uplavat, ale zůstala jim tady uvězněná loď, kterou hasiči museli dopravit zpátky na břeh," popsala událost mluvčí Hasciková.