Během příštích dnů přibudou u jezu cedule, které upozorní na smrtelné nebezpečí.

Pomoc tonoucímu usnadní i kotvící body, takzvaná pachalota. Povodí Moravy připravuje zabezpečení i dalších splavů ve své správě.

Zábradlí osadili pracovníci Povodí Moravy ve středu. Je to první část bezpečnostních opatření, které zde společnost chystá. Jedná nyní s hasiči a zástupci vodáckých sdružení o dalších prvcích.

V nejbližších dnech by se u splavu měla objevit i výstražná tabulka s nápisem Smrtelně nebezpečný jez nebo Tady končí koupání smrtí.

„Tragédie, která se stala v Řepčíně, mě velmi zasáhla. Pokud výstražné cedule odradí byť jen jediného člověka od skoku do vody, má takové označení smysl. Chceme totiž lidi upozornit na to, že koupání pod jezem je nejen zakázané, ale zejména smrtelně nebezpečné,“ podotkl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Cedule v češtině a v angličtině, která bude varovat před koupáním na jezu v Řepčíně

Nově instalované zábradlí na jezu v Řepčíně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Kotva na třicetimetrovém laně

Kromě výrazně žlutých tabulí s odstrašujícími texty připravuje Povodí Moravy bezpečnostní prvky, které mají pomoci hlavně záchranářům.

Na obou březích tak bude vždy k dispozici záchranná podkova (obdoba záchranného kruhu, pozn. redakce) na třicetimetrovém plovoucím laně nebo takzvaná pacholata, ke kterým se mohou přivázat hasiči nebo záchranáři ve chvíli, kdy se pustí pro tonoucího do vody.

„Na obou březích budou tabule s informacemi o lokalizaci a první pomoci. Doplní je také další bezpečnostní pokyny,“ popsala mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Přesné umístěné pacholat stanoví hasiči, kteří místa určí až po praktické zkoušce při vhodné výšce hladiny a průtoku vody. Kotvící body budou na obou březích. Budou sloužit k uvázání záchranného plavidla.

„Věřím, že tyto prvky zůstanou dlouho funkční a nestanou se terčem vandalů. Vždyť jednou mohou zachránit život i jim,“ dodal Světlík.

Označí i další jezy na Moravě a Bečvě

Rychlou reakci Povodí Moravy a vybavení splavů bezpečnostními prvky vítají všichni vodáci a lidé, kteří se na řekách pohybují.

„Jsem velmi rád, že Povodí Moravy se do vybavení jezů pustilo tak aktivně. Věřím, že tím naše spolupráce nekončí a již nyní jednáme o označení dalších nebezpečných míst,“ uvedl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů, který se sdružením Vodácká Morava, Hasičským záchranným sborem a s Akreditovanou školou vodácké záchrany zapojil do jednání o potřebném vybavení nebezpečných jezů na řekách.

Povodí Moravy osadí i další splavy na Moravě a Bečvě bezpečnostními prvky. Jde o jezy v Troubkách, v Oseku nad Bečvou, v Brně-Maloměřicích a Brně-Cacovicích.

Jez na Mlýnském potoce si vzal už tři životy. Před dvěma týdny zde utonula šestatřicetiletá učitelka a třináctiletý žák ze základní školy v Novém Jičíně, která zde byla na školním výletě.

V březnu zde zahynula třiatřicetiletá matka, která chtěla z vody vytáhnout svého dvanáctiletého syna, který se začal v řece topit.