Letos se poprvé mohou lidé do jeskyní vypravit už před začátkem sezony, která oficiálně běží od dubna do konce října. Na prohlídku mohou již teď zajít dvakrát denně v deset a ve třináct hodin.

Návštěvníci, kteří zavítají během dubna do Jeskyní na Špičáku nebo do Javoříčských jeskyní, budou moci spatřit obrovské množství netopýrů.

„Každým rokem roste počet netopýrů, kteří u nás mají své zimoviště, zejména vrápenců malých. Letos překročili hranici čtyř tisíc,“ popsal vedoucí správy Javoříčských jeskyní Stanislav Vybíral. Ten také prozradil, že se zvyšuje zájem o svatby v podzemí a že pětadvacátého dubna tam vystoupí loutkové divadlo z Loštic.

Výjevy z pravěku i rekonstrukce

Příznivci koncertů v netradičním prostředí mohou zajít třeba dvanáctého dubna do Mladečských jeskyní na klasiku hranou na bicí v podání Markéty Mazourkové.

O první červnové sobotě se návštěvníci jeskyní přesunou o pořádný kus v čase směrem do minulosti.

„Divadelníci z Pacova budou velmi věrně předvádět člověka kromaňonského, který zde žil. Lidé uvidí výjevy přímo z pravěkého života, například rozdělávání ohně či kreslení na skalní stěny,“ pozvala na zajímavou prohlídku vedoucí Mladečských jeskyní Drahomíra Coufalová.

Sezona tam skončí letos dřív.

„V září začneme rekonstruovat budovu, kterou zde už roku 1912 postavila Krajinská muzejní společnost, do její původní podoby,“ prozradila Coufalová. Zmizí tak přístavby ze sedmdesátých let.

Na Špičáku bez bariér

Na hudební zpestření se mohou těšit i návštěvníci Jeskyní na Špičáku, které fungují jako jedny z mála coby absolutně bezbariérové.

První hudební akce tam odstartují už příští měsíc. Desátého dubna vystoupí jesenický smíšený pěvecký sbor, o čtrnáct dní později zapěje ansámbl z Bělé pod Pradědem.

„Dvacátého dubna se u nás bude konat koncert s názvem Světlo ve tmě určený zejména nevidomým a slabozrakým,“ řekla k programu vedoucí jeskyní Evelyna Vozábalová.

Průvodce v sedmi jazycích

Letos by také archeologové s restaurátoři měli pracovat na obnově historických výjevů a nápisů na zdech.

Letošní novinkou v Jeskyních na Pomezí, které jsou největším jeskynním systémem v Česku vzniklým rozpouštěním mramoru, je přístroj, který poslouží zejména zahraničním turistům. Ti si mohou díky němu poslechnout výklad v celkem sedmi jazycích.

V dubnu začne sezona i ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou, ve kterých je nejvyšší teplota v republice. O prázdninách se tam uskuteční výstava výtvarných prací.