Od pátku do nedělního večera horští záchranáři zasahovali u zhruba třech desítek lehčích i závažnějších úrazů.

Účastnili se i větší pátrací akce. „Ta se týkala sedmdesátiletého seniora, který se v pátek vydal na výlet. Až v sobotu dopoledne nám manželka pohřešovaného oznámila, že se pán doposud nevrátil. Poté jsme požádali i Policii ČR o spolupráci při společné akci. Hledali jsme pána pomocí terénní techniky a našich i policejních psovodů v oblasti Velkého kotle a Petrových kamenů. Nakonec ho odpoledne našli policisté ve Vrbně pod Pradědem,“ uvedl k náročnému víkendu Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Technoparty. Ilustrační foto
Technoparty rozduněla Jeseníky. Ztlumte to, nebo pošleme zásahovku!

Sobotní odpoledne se bohužel neslo i ve znamení tragického úmrtí na Červenohorské sedle. Mladý motorkář zřejmě nezvládl řízení a na místě nehody i přes veškerou snahu o záchranu svým zraněním podlehl.

„U takových nehod zasahujeme poměrně často. Motocyklisté si pletou silnici z Jeseníku do Šumperku přes Červenohorské sedlo se závodní dráhou a dochází zde k častým kolizím, těžkým zraněním a také k nehodám se smrtelnými následky,“ upozornil řidiče náčelník Kaller s tím, že riskující motocyklista je nebezpečný nejen sobě, ale i dalším účastníkům silničního provozu.

Tragická nehoda motorkáře na Čevenohorském sedle v sobotu 19. září 2020
Vážné nehody motorkářů na konci týdne: jedna skočila tragicky, několik zraněných

V neděli pak zásahy horských záchranářů vyvrcholily těžkým úrazem cyklisty při sjezdu singltrailu na Dolní Moravě. K této vážné nehodě musel pro zraněného doletět i vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce Králové.

„Další zásahy se týkaly rovněž cyklistů, ale i koloběžkářů a turistů. Zejména na hřebenech Jeseníků byl doslova nával, vrcholové stezky místy připomínaly dálnici k Jadranu v době prázdnin,“ komentoval víkendové dění v horách Vítězslav Kaller.

Transport vyrubané kleče v Jeseníkách zajišťuje vrtulník. Září 2020
VIDEO: Z Jeseníků vysekali stovky tun kleče, odváží ji vrtulník