Podle náčelníka Horské služby Jeseníky Michala Llimenše jsou podmínky pro zimní sporty jsou v Jeseníkách slušné jen díky technickému sněhu. Ten přírodní letos citelně chybí.

„Nejlepší podmínky jsou v okolí Pradědu, kde leží přes metr sněhu. Také běžkaři musejí počítat s tím, že musí za sněhem zamířit do vyšších poloh kolem tisíce metrů, v dobrém stavu je stále magistrála z Červenohorského sedla směrem na Ovčárnu a Praděd a také trasy v okolí Paprsku, naopak na hřebenech jsou holá místa,“ upozornil Klimeš.

Mimo provoz zůstavají areály Lipová – Miroslav, Ostružná a Šindelná.

Mírné ochlazení v minulých dnech umožnilo zasněžování, takže pěkně upravené svahy lze najít například na Ramzové, v Branné, Přemyslově, Klepáčově i dalších střediscích. Na Červenohorském sedle si musejí počkat na sněhovou nadílku, umělé zasněžování zde totiž není.

„Na Červenohorském sedle napadl zhruba dvoucentimetrový poprašek, takže povrch sjezdovek se mírně zlepšil a zakryla se hnědá místa,“ řekla Marcela Sedláčková ze šumperského skiklubu.

I když je sedlo pro lyžaře vyhledávaným centrem, s parkováním zde dosud problémy nebyly.

„Všechny vozy se zatím podařilo zaparkovat nahoře, zda o víkendu přijede víc lyžařů, bude záležet na počasí. Odstavené plochy dole ale mají dostatečnou kapacitu,“ dodala Sedláčková.

V Jeseníkách platí druhý nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí, podle náčelníka horské služby se v závěru týdne patrně nezvýší.

„Denně nyní ošetříme deset až patnáct úrazů, od začátku roku jsme ale naštěstí nezaznamenali závažnější zranění, které by si vyžádalo zásah vrtulníku,“ doplnil náčelník Horské služby Michal Klimeš.

Sněhová pokrývka v Jeseníkách (v cm):

Vrchol Pradědu:do 30
Ovčárna: do 105
Karlov: 10 – 30
Červenohorské sedlo: 15
Ramzová: 30
Dolní Morava: 10 – 30
Skřítek – Klepáčov: 10 – 20
Staroměstsko: 40
Paprsek: 40

Aktuální lavinová předpověď pro Jeseníky

(Zdroj: HS Jeseníky).