Všichni doufají, že meteorologové mají pravdu a situace se zlepší. Na nezájem si nemohou stěžovat jen ti, kteří mají své areály a chaty postavené ve vyšších polohách.

Beznadějnou situaci zažívají podnikatelé z dolních partií jesenického regionu. „Lidé nám odhlašují pobyty. Je málo sněhu. Vydrží den a hned roztaje. I když se najdou skupinky lidí, které se pobaví i bez sněhu,“ řekla Marcela Sudolská z Hotýlku U Pekina v Dolním Údolí.

Zoufalou situaci zažívá majitel Bohemalandu ve Zlatých Horách. Nejmodernější a nejmladší lyžařské středisko na Jesenicku, se ještě lyžařům nemohlo pořádně předvést. Vleky se zde rozjely jen na pár dní poprvé loni v únoru.

„Bohužel, byl bych rád, kdyby byl metr sněhu, ale zázraky se asi nedějí. Je to horší, než jsem myslel. My se už chystáme na jaro. Pučí nám tady už kočičky. Pobytů jsme měli zamluvených hodně, ale lyžařský výcvik bez sněhu udělat nejde. Hosté i školy se nám odhlašují,“ postěžoval si Jiří Pavlík, majitel Bohemalandu s moderní čtyřsedačkovou lanovkou.

Výstavba sjezdovky si vyžádala investici za 126 milionu, kde polovinou přispěla Evropská unie a stát. Za každý měsíc nabíhá majiteli ztráta přes milion korun. Má však už nápad, jak další nepříznivé zimy přežít.

„Budeme budovat bazén vyhřívaný tepelným čerpadlem. Naší hlavní zimní atrakcí tak zřejmě bude koupání venku ve vyhřívaném bazénu,“ dodal Pavlík.

Klidný spánek má naopak rodina Figurových, která provozuje areál na Ovčárně spolu s hotelem a penzionem. „Jsme nejvýše položeným střediskem v Čechách a na Moravě. Sněhové podmínky u nás jsou vynikající. Máme tady metr a půl kvalitního přírodního sněhu. Lidé mají zkušenosti, že zde je sníh až do dubna, takže o hosty nouzi nemáme. Lyžaře k nám můžeme jen pozvat,“ řekla Renata Figurová. Volných termínů už moc nemají.

Útokem berou lyžaři i Červenohorské sedlo. „Sněhu je dost. Nasněžilo, takže kapacitu máme plnou. Lidé se neodhlašují,“ řekla Lenka Kafková z Hotelu Červenohorské se­dlo.

Spokojení mohou být i podnikatelé z chat, které stojí poblíž Červenohorského sedla. O klientelu nouzi nemají.

„Zatím se nám nikdo neodhlašuje,“ řekl Jan Švábenský z Park Hotelu v Domašově.

„Únor máme naplněný, ale termíny v březnu jsou slabé. Uvidíme, návštěvníci se odhlašují na poslední chvíli,“ řekla Kateřina Kotrbová, která má na starosti hotel Stará Pošta ve Filipovicích a hotel Eduard v Domašově.