Horská služba ale lidem nedoporučuje túry mimo vyznačené trasy. V Jeseníkách od minulé soboty platí třetí lavinový stupeň. Ten už znamená vysoké riziko pádu laviny. .

Svahy Jeseníků pokryla až dvaceticentimetrová vrstva nového sněhu, na Ovčárně pod Pradědem již leží metrová sněhová vrstva.

„Na Červenohorském napadlo kolem dvaceti čísel sněhu, ale na sjezdovkách to není skoro poznat, protože až do středy zde foukal velmi silný vítr, který sníh nametl do lesa. Počasí se již umoudřilo, takže ve čtvrtek začaly rolby upravovat běžecké stopy. O víkendu by měly být podmínky pro běžecké lyžování výborné,“ sdělil Jaroslav Sembdner ze stanice Horské služby na Červenohorském sedle.

Strojově upravené budou trasy mezi Červenohorským sedlem a Ovčárnou nebo ze sedla směrem k Vřesové studánce. Připravené trasy budou také v okolí Paprsku nebo z Karlova pod Pradědem směrem na Alfrédku a Skřítek.

Nejen za sportem, ale také za zábavou, lze vyrazit do skiareálu Kareš v Koutech nad Desnou. V sobotu se zde totiž na sjezdovce koná karneval, prezentace začíná v 9 hodin. Ceny permantek jsou v sobotu poloviční.

„Rej masek začne ve 13 hodin, od 18 hodin jsou na programu noční jízdy bludiček a ohnivých mužíků. Pro návštěvníky máme připravené grolované speciality i domácí zabíjačku,“ informoval majitel areálu Tomáš Kareš.

Zákaz vstupu do lavinových katastrů

Horská služba ale rozhodně nedoporučuje pohyb ve volném terénu, velmi rizikový je vstup do lavinových katastrů, kde v zimě platí zákaz vstupu. Ten bohužel řada lidí nerespektuje.

„Pokrývka je nezpevněná, propadá se a je to nebezpečné. Pokud se ale turisté budou pohybovat po značených turistických cestách, nic jim nehrozí,“ řekl Jaroslav Tejnský ze stanice Horské služby na Ovčárně.

V Jeseníkách již před týdnem, kdy na horách vydatně nasněžilo, vyhlásila 3. stupeň lavinového nebezpečí. Jako lavinové lokality jsou vyznačeny Malý a Velký Kotel, žleby vrcholů Kamzičník a oblast Kralického Sněžníku.

Lavina velkého rozsahu právě v oblasti Velkého Kotle spadla minulou neděli, zahynul pod ní skialpinista z Litovle.