Parkoviště na sedle Skřítek je v úterý 30. listopadu liduprázdné. Všude hustě sněží.

„Dnes tu žádní běžkaři nejsou, ale včera bylo plno. Zprovozníme rolbu, dnes nám dovezou komponenty a měla by být v hromadě. O víkendu by mělo být upraveno,“ říká rolbař a provozovatel zdejší restaurace Petr Procházka.

I když se má v následujících dnech přechodně oteplit, Petr Procházka věří, že sníh v kopcích Hraběšické vrchoviny vydrží. „Červený, zelený, modrý okruh a cvičná louka,“ vyjmenovává trasy, které by pro běžkaře rád připravil.

Na víkend bude i Praděd, možná Švýcárna

Do bílé stopy se první lyžaři vypravili v sobotu 27. listopadu. Prošlápli trasu z Ovčárny na Švýcárnu, v okolí Červenohorského sedla, ale třeba i okruh na kolonádě v jesenických lázních.

Tentýž den vyjely do terénu i rolby, konkrétně na okruhy v Nové Vsi u Rýmařova, z Palaše na Císařskou boudu u Paprsku nebo v okolí Pradědu.

„V neděli první úprava Ovčárna – Kurzák. Na víkend bude i Praděd a možná Švýcárna,“ hlásil Sporthotel Kurzovní.

Podle náčelníka Vítězslava Kallera Horská služba o uplynulém víkendu nemusela řešit žádný případ v souvislosti se zimní sezonou. Sněhová pokrývka v nejvyšších polohách Jeseníků není touto dobou výjimečná, ojedinělá je spíše v nižších polohách.

„Třeba v loňském roce se na Pradědu lyžovalo koncem října. Potom to roztálo. Záleží rok od roku, ale na Pradědu bývá pravidelně takhle brzo sníh. Výjimečné je, že je sníh napadl v nížinách. Naposledy ho tolik v půlce listopadu napadlo snad v roce 2007,“ řekl.