Lyžařské areály nabízejí dobré sněhové podmínky pro sjezdové lyžování a na své si přijdou i vyznavači běžeckého lyžování.

Lidé holdující zimním sportům mohou vyrazit například k hoře Praděd.

Sjezdovky v zimním středisku Ovčárna pokrývá 70 centimetrů přírodního sněhu. V provozu jsou vleky B, Velký a Malý Václavák.

Lyžaři se prohání také po svazích v areálu K3Sport v Koutech nad Desnou kde jsou dobře upravené sjezdovky Hřebenovka, U Vrtulí a Ke Snowparku.

Pohodová sjezdovka, která měří tři kilometry a je nejdelší modrou sjezdovkou na Moravě, bude zprovozněna o víkendu.

„Na sjezdovkách leží 40 až 80 centimetrů sněhu a v provozu jsou tady všechny služby," řekl ředitel střediska Petr Marek.

V okolí areálu mohou na trasy vyrazit běžkaři.

V Jeseníkách se lyžuje také v Branné, Ramzové, Ostružné či Petříkově.

Sezona začala slibně také v areálu Myšák v Karlově pod Pradědem.

„Využili jsme příznivé teploty minulých dní k technickému zasněžování a vylepšování podmínek pro lyžování. Na sjezdovkách nyní leží zhruba pětačtyřicet centimetrů sněhu. V týdnu jsme také otevřeli červenou sjezdovka FIS," informoval zástupce areálu Boris Keka.

V Karlově si nyní návštěvníci mohou vybrat ze dvou sjezdovek obsluhovaných dvousedačkovou lanovkou, k dispozici je také svah s vlekem pro děti a začátečníky.

O víkendu bude navíc otevřena půjčovna dětských sněžných skútrů a další adrenalinová atrakce snowtubing, což je jízda ve sněhovém korytě na nafukovací gumové duši.

Proběhnout se na Švýcárnu

Dobré podmínky v Jeseníkách najdou také běžkaři.

Lyžaři mohou například vyrazit na upravenou běžeckou trasu od hotelu Figura na Praděd a Švýcárnu, která měří 24 kilometrů.

V dobrém stavu jsou také stopy v okolí Paprsku či Koutech nad Desnou, kde se na výchozí bod několika tras mohou běžkaři dopravit sedačkovou lanovkou.

„Přibližně o 380 kilometrů běžeckých tras se stará třináct udržovatelů ve třinácti lokalitách. Aktuální stav běžeckých cestu budeme zveřejňovat pravidelně vždy před víkendech na našich internetových stránkách," sdělila ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

Značné nebezpečí lavin

V Jeseníkách platí třetí, tedy značný stupeň lavinového nebezpečí.

„Nový sníh, který napadl v minulých dnech se ukládal za působení silného větru na závětrných svazích..Tam je sněhová pokrývka nestabilní, takže se mohou uvolnit deskové laviny malých až středních rozměrů," upozornil Jaroslav Tejnský z Horské služby Jeseníky.

Výstraha se týká všech lavinových katastrů v Jeseníkách a v oblasti Králického Sněžníku. Jedná se o lokality Velký a Malý Kotel, žleby vrcholu Kamzičník, Červené hory a žleb u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku.

Všechny lavinové oblasti se nacházejí mimo turisticky značené trasy, milovníky adrenalinových sportů je ovšem vyhledávaná je ovšem lokalita Velkého Kotle. V minulých letech tam pod lavinou zemřeli dva lidé, několik jich utrpělo zranění.