I když pohled na pás sjezdovky pokryté umělým sněhem, vedle něhož se již začínají zelenat drny, je v polovině února poněkud zvláštní.

Po čtyřicetidenní přestávce se lanovka rozjela ve středisku Bohemaland ve Zlatých Horách na Jesenicku.

Přestože stráně všude v okolí jsou holé, na sjezdovce je metr sněhu. Při teplotě pod minus tři stupně se totižmohou rozjet sněhová děla. Technika zvládne zasněžit za dvaapadesát hodin celou sjezdovku o délce sedmi set padesáti metrů a sedmdesáti metrech šířky.

„Lyžujeme,“ řekl s úlevou majitel areálu Jiří Pavlík. „Aby sníh neubýval, tak nám v současné době stačí, když v noci klesne teplota pod nulu, nebude pršet a vát teplý vítr. Přes den nám vyšší teploty nevadí. Jsme severní svah a sníh se tady drží,“ sdělil Pavlík.

Bohemaland opět rozjíždí informační kampaň. „Posíláme nabídku klientům, kteří stornovali pobyty, školám. Zatím jsou tady na lyžařském výcviku zlatohorské děti a já doufám, že přijedou i ostatní,“ dodal Pavlík.

V provozu je rovněž areál Oáza v Koutech nad Desnou, kde se také lyžuje na umělém sněhu. Snadná dostupnost a dobře upravený svah minulý víkend přilákaly stovky lyžařů.

Naopak se zimou se již pomalu loučí areál Miroslav v Lipové-lázních. „Zasněžovali jsme, ale mrzlo příliš krátkou dobu. O víkendu budeme mimo provoz, pochybuji, že ještě otevřeme,“ řekl majitel areálu Radek Smékal. Na sjezdovkách v Miroslavi se tuto sezonu lyžaři proháněli pouhých třicet dní.

Všechna zimní střediska ve vyšších polohách Jeseníků jsou v provozu, i přes mírné oteplení zatím sníh neodtával. Situace se možná změní po víkendu, na který meteorologové slibují jarní teploty a slunečnou oblohu.

„Podmínky pro běžecké i sjezdové lyžování jsou dobré od tisíce metrů nadmořské výšky. Většinou se stále jedná o technický sníh, protože minulý týden připadla sotva centimetrová vrstva,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Záchranáři varují před zledovatělým sněhem na hřebenech.

Horská služba nyní hlásí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Svahy s rizikem spadu lavin se nacházejí mimo značené turistické cesty.

Sněhová pokrývka v Jeseníkách (v cm):

Hlavní hřeben: do 30,
vrchol Pradědu: do 30,
Ovčárna: do 115,
Karlov: 30,
Červenohorské sedlo: 25,
Ramzová: 35,
Petříkov: 30,
Dolní Morava: 30,
Skřítek – Klepáčov: 20,
staroměstsko: 30,
Paprsek: 30.

(Zdroj: HS Jeseníky)

Hana Kubová, Danuše Krčová