„Teploty se budou pohybovat na horách minus čtyři až nula a v nížinách jeden až čtyři stupně nad nulou,“ uvedla meteoroložka ostravské pobočky ČHMÚ Hana Šeděnková.

Na sobotu to na horách vypadá jen na sněhové přeháňky.

„Srážek bude v sobotu ubývat a v neděli odpoledne očekáváme opět oteplení,“ dodala.

V Jeseníkách budou na přelomu roku v provozu téměř všechny lyžařské areály. Sjezdovky v horských střediscích nyní většinou pokrývá technický sníh.

Na své si v nejvyšších moravskoslezských horách přijdou i vyznavači běžek, kvalitní stopu lze ale najít ve vyšších horských partiích, kde sněží.

V nižších oblastech se již ve čtvrtek 29. prosince jednalo o smíšené srážky.

„V Jeseníkách leží od dvaceti do šedesáti čísel sněhu, teploty se vrcholových partiích hor pohybují pod nulou. Ideální podmínky pro běžecké lyžování je jsou v okolí Ovčárny, ale sníh je zmrzlý,“ řekl dispečer Horské služby Jeseníky Jaroslav Tejnský.

Níže položené areály zatím zachraňuje umělý sníh, který tvoří základní vrstvu odolávající dešti.

„Sníh byl v minulých dnech mokrý a těžký. Nyní je spíše zmrzlý. Lyžaři, kterých tento týden dorazilo do hor hodně, by určitě měli být opatrní. Podmínky k lyžování by se v následujících dnech mohly zlepšit, protože v oblastech od 600 metrů nad mořem nyní sněží,“ uvedl náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš.

Běžecké trasy do Silvestra upraví

Běžecké stopy budou upraveny ještě před silvestrovským víkendem, kilometry projetých tras lyžaři najdou například na trase Ovčárna – Švýcárna – Červenohorské sedlo a v okolí Paprsku, Karlova a Skřítku.

Dobré podmínky také běžkaři najdou na okruzích v oblasti Medvědí hory, které vedou od horní stanice lanovky v areálu K3Sport.

V Jeseníkách nyní platí první, tedy nejmírnější stupeň, lavinového nebezpečí. Všechny lavinové katastry v horách se ale nacházejí mimo turisticky značené trasy.

Turisty, kteří se do hor vydají autem, silničáři nabádají ke zvýšené opatrnosti. Pozor by si měli dávat zejména na Červenohorské sedle, kde na vozovce leží vrstva rozbředlého sněhu a slabě sněží v nižších polohách mohou silnice po dešti namrzat.

Hana Kubová, Romana Burgetová