Do nejvyšších moravských hor mohou lidé vyrazit také s běžkami – nově by měl být v provozu okruh na Branné.

Lyžařská střediska nejsou přeplněná a ve většině z nich se zatím lyžuje bez front.

„První polovina ledna je vždy slabší, živo zde bývá až o víkendech. Hlavní nápor teprve přijde,“ míní majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka.

V provozu je tam lanovka i nový dětský vlek, který je zdarma. O víkendu by měl fungovat kompletně celý areál, rolba má upravit i několikakilometrový okruh pro běžkaře, který začíná u horní stanice lanovky. Tou se běžkaři na výchozí bod své túry mohou svézt zadarmo.

„Sněhu bylo zatím málo, takže jsme stopu ani nemohli upravit, ale o víkendu čekáme sněžení, takže se do toho možná již v sobotu pustíme,“ hlásil ve čtvrtek Procházka.

Ve Ski centru Malá Morávka – Karlov jezdí devět vleků. Lyžaři se zde mohou prohánět až po osmdesáticentimetrové sněhové pokrývce.

„I přes teplé počasí jsme vleky o vánočních svátcích rozjeli,“ řekl Jaroslav Lukeš, jeden z provozovatelů Ski centra Malá Morávka – Karlov.

Na nápor lyžařů jsou prý v Karlově dobře připraveni.

„Chystali jsme se na něj celý podzim, takže by neměl nastat žádný problém. Denně zasněžujeme a upravujeme sjezdovky. Byli bychom rádi, kdyby už zimní sezona pořádně začala, snad to vyjde o víkendu,“ doufá Lukeš.

Zasněžuje se i v Ramzové.

„V současné chvíli tady moc lidí není, největší nápor očekáváme samozřejmě o víkendu. V provozu budou všechny vleky i lanovky, včetně nové čtyřsedačkové na Čerňavu,“ prozradila zaměstnankyně lanové dráhy Markéta Paďurová.

I vleky na Červenohorském sedle jsou v provozu, nelyžuje se zatím pouze na černé sjezdovce.

Ski areál Kaste v Petříkově hlásili ve čtvrtek odpoledne půl metru převážně technického sněhu a ideální podmínky pro sjezdové lyžování.

„V současné chvíli máme na kopci lyžařské kurzy, ale místa pro ostatní lyžaře je tu dost. Jakmile padne teplota pod minus čtyři stupně, ihned zasněžujeme a lidé jsou s kvalitou sněhové pokrývky spokojení. O víkendu čekáme příval jednodenních lyžařů. Doufáme, že bude pěkné počasí a podmínky zůstanou slušné,“ popsala situaci v Petříkově Nella Gotschová, provozní Ski areálu Kaste.

Ostružná i Ovčárny zatím stály

Naopak mimo provoz zatím zůstává vyhlášený lyžařský areál na Ovčárně pod Pradědem, kde sice v zimě sněhu bývá nejvíc, ale tentoi týden zatím chyběl.

Kvůli své poloze v chráněné krajinné oblasti zde totiž musí napadnout kolem metru sněhu, aby se vleky mohly spustit. Současných pouhých čtyřicet centimetrů to ale neumožňuje.

Prázdné byly ještě ve čtvrtek také svahy v Ostružné. Tamější provozovatelé s nadějí očekávali vydatné páteční sněžení.

„Máme tady pětadvacet centimetrů prachového sněhu. Nemáme ale sněžná děla, takže nám nezbývá než čekat, až napadne více. Už v pátek by mělo nasněžit půl metru,“ řekl provozovatel areálu Petr Jonáš. Otázka umělého zasněžování stojí už sedmým rokem na mrtvém bodě.

„Čekáme jen na poslední maličkost – tedy na potřebné dotace. Náš areál se sedmi sjezdovkami přitom nabízí všestranné využití, ať už pro lyžaře, běžkaře, či rodiny s dětmi,“ posteskl si Jonáš.

Zpravodajové Deníku