V Jeseníkách stále platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Sesuv lavin však hrozí jen mimo značené trasy.

Na nezájem lyžařů si nestěžoval například majitel střediska Proskil v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka.

„V sobotu byla návštěvnost sice o něco slabší, dnešní už ale byla super. Za celý víkend se dá říci, že to byl lepší průměr. Podmínky pro lyžování jsou ideální,“ uvedl Procházka. Doplnil, že na sjezdovkách v areálu leží v průměru 40 centimetrů sně­hu.

Solidní návštěvnost a ideální podmínky na sjezdovkách hlásí také areál Kaste v Petříkově či nedávno otevřené středisko Kouty.

„O víkendu k nám dorazilo asi 3000 lidí, což je lepší průměr. Oproti minulým dnům se návštěvnost zvedla. Podmínky k lyžování byly pohádkové. Na sjezdovkách je 60 až 70 centimetrů sněhu,“ uvedl ředitel areálu Kouty Martin Medřický.

O něco více lidí než o minulých víkendech zavítalo také do nejvýše položeného střediska Jeseníků, na Ovčárnu, kde leží na svazích více než metr sněhu.

„Myslím si, že lyžaře přitáhly do hor výborné podmínky,“ řekla Renata Figurová ze střediska Ovčárna.

Na své si v Jeseníkách o víkendu přišli i běžkaři. Na túru mohli vyrazit například po upravené trase Ovčárna – Švýcárna – Červenohorské sedlo. Vyjet mohli i na hřebeny hor, tam však byl sníh zledovatělý, místy také na tratích vystupovaly kameny.

První stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály se týká všech lavinových katastrů Jeseníků, jmenovitě Velkého a Malého Kotle, žlebů vrcholu Kamzičník, Červené hory a žlebu u pramene řeky Moravy v oblasti Kralického Sněžníku.

Všechny katastry se nacházejí mimo turistické trasy. Pokud lidé doporučení horské služby respektují, nebezpečí jim nehrozí.