Ten ale přichází až při jarních prázdninách. Zatím se lyžuje bez front. V Jeseníkách nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.

„Při oblevě roztál jen přírodní sníh na náměstí areálu, ale sjezdovky zůstaly pokryté sněhem a je ho dost. Ten technický je přece jen odolnější. Navíc v minulých dnech bylo krásné slunečné počasí, takže návštěvníci jsou velmi spokojeni," sdělil ředitel areálu K3Sport Petr Marek.

Určité rezervy ale ještě většina středisek má.

„Sněhová pokrývka zatím není tak velká a ani za pomoci zasněžování se nepodařilo rozjet všechny areály na sto procent, odstavená v nich třeba zůstala jedna trať. V provozu jsou ale všechna střediska," sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Vlekaři vyhlížejí Poláky

S návštěvností ale většina provozovatelů spokojena příliš není.

„Přes týden je to opravdu slabé, na svahu je jen zde kurs a několik rodin. Všichni doufáme, že o víkendu lidé přijedou. Jsme připraveni, co odtálo při oblevě, jsme stačili dosněžit," sdělil majitel areálu Kaste v Petříkově František Kaštyl.

Slabší zájem turistů potvrdil i náčelník Michal Klimeš.

„Je to tak, každoročně po svátcích, do poloviny ledna nejsou i přes dobré podmínky na horách lidi. Příští týden začnou už polské prázdniny, tak by se to mělo zlepšit, od února se to již bude plnit našimi jarními prázdninami," doplnil Klimeš.

Slušné podmínky pro běžkaře

Na horách nyní panuje mrazivé počasí, teploty se pohybují kolem tří stupňů pod nulou, přes noc na čtvrtek napadl poprašek nového sněhu kolem do tří centimetrů.

Sněhová pokrývka v Jeseníkách se nyní pohybuje od patnácti do šedesáti centimetrů.

„Pro běžecké lyžování jsou nyní terény poměrně slušné, ve většině středisek jsou stopy strojově upravené," informoval Michal Klimeš.

Běžkaři si přijdou na své především ve vyšších polohách, jako je oblast Paprsku či horní stanice Dolní Moravy ve směru na Červenohorské sedlo, projet se mohou bez problémů i mezi Švýcárnou a Ovčárnou nebo v Karlově.

Značné riziko lavin

V Jeseníkách stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, který již představuje značné riziko.

Výstraha se týká všech lavinových katastrů v Jeseníkách a v oblasti Králického Sněžníku. Jedná se o lokality Velký a Malý Kotel, žleby vrcholu Kamzičník, Červené hory a žleb u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku.

Všechny lavinové oblasti se nacházejí mimo turisticky značené trasy.