Návštěva Olomouckého kraje i s turistikou. Prezident Petr Pavel spolu se svou manželkou Evou zahrnuli do dvoudenního programu i procházku k Lesnímu baru v Horní Lipové na Jesenicku.

 „Jsem rád, když do každého výjezdu můžeme zařadit trochu fyzické aktivity s poznáním něčeho nového. O tomto baru jsem slyšel a jsem rád, že jsme ho mohli navštívit. Pro mě to tady plní celou řadu pozitivních efektů,“ řekl novinářům prezident Petr Pavel.

Příjezd prezidenta republiky Petra Pavla na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého první den jeho návštěvy Olomouckého kraje, 30. října 2023, Olomouc.
Prezident Pavel v Olomouci: nával studentů, školáci s obří vlajkou i pískot

Podle hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka nasadil prezident „vražedné tempo“.

„Nejsem profesionální turista, ale na hory chodím rád. Tempo do kopce bylo ale vražedné. Pan prezident pak řekl, že chodí stejně rychle do kopce i z kopce,“ uvedl s úsměvem hejtman.

Na průběh návštěvy Lesního baru se můžete podívat na videu zde:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Další kroky prezidenta na severu kraje zamířily do Lipové-lázní, a to na setkání s patrioty Jesenicka. Od 18 hodin bude debatovat s veřejností v kulturním domě v Javorníku.

Pozornost Jesenicku nevěnuje prezident Pavel náhodou.

„Jesenicko je územím, ve kterém se kumuluje nejvíc problémů kraje. Jsem rád, že se tam můžu setkat se skupinou lidí, kteří reprezentují aktivní část populace, která se snaží bojovat s trendem odchodu kvalifikovaných lidí z regionu. Kteří se snaží učinit život v regionu atraktivnější, aby v něm lidé zůstávali, zakládali menší perspektivní firmy. Kteří se starají o zvýšení kvality života v regionu, aby lidé nejen neměli důvod odcházet, ale aby jiní přišli a zůstávali,“ řekl prezident Pavel.

Fotogalerii z návštěvy prezidenta v Olomouci najdete zde:

Jesenicko patří mezi sociálně a hospodářsky ohrožené regiony. V současnosti existuje finanční fond zaměřený na tři strukturálně postižené kraje: Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. Petr Pavel připomenul, že stejně postižené regiony existují i na územích jiných krajů.

„Takových mikroregionů je mnohem více. Kraje, které je na svých územích mají, si s tím musí poradit samy. To není rozhodně fér. Dodatečné prostředky by se měly dát i územím v jiných krajích, které je nyní nemají,“ řekl Petr Pavel.

První dáma Eva Pavlová v Pevnosti poznání v Olomouci, 30. října 2023
VIDEO: První dáma v Olomouci otevřela nové centrum a prohlédla si pevnost

Navrhuje rovněž, aby takto postižené oblasti získávaly větší podíl z výnosu daní. „I možné úpravy koeficientů by mohly některým městům a obcím pomoci, aby se se strukturálními problémy lépe vypořádali,“ doplnil.

I téměř celé úterý stráví prezident na severu kraje. Navštíví textilní firmu Woox v Jeseníku, základní školu ve Vápenné a po obědě se starosty regionu v Loučné nad Desnou zavítá do ruční papírny ve Velkých Losinách. Návštěvu kraje zakončí po 16. hodině debatou s příslušníky Velitelství pozemních sil Armády České republiky v Olomouci.

Miroslav Kopřiva, stavitel Dlouhých Strání.
Stavitel Dlouhých Strání obdržel státní vyznamenání

K Jeseníkům má blízký vztah manželka prezidenta Eva Pavlová. Dětství prožila v Jindřichově na Šumpersku. Rodnou obec navštívila před dvěma měsíci, když na zdejší základní škole 1. září zahajovala školní rok.

Manželka prezidenta Eva Pavlová přivítala prvňáčky v Jindřichově na Šumpersku, kde prožila dětství. 4.9.2023
VIDEO: První dáma navštívila školáky v Jindřichově, potkala tam i svou učitelku