Areál v Branné na Šumpersku v pátek jede naposledy, oproti plánům se zřejmě nerozjede ani Červenohorské sedlo.

Naopak v Kopřivné chtějí vleky pustit v sobotu, zasněžená sjezdovka se tam podle zástupců areálu udržela.

„Vypadá to bohužel špatně, situace se nelepší, spíše zhoršuje. I na horách se teploty drží nad nulou i přes noc, navíc je inverzní počasí a svítí slunce, takže je na horách i tepleji než v nížinách. Tyto Vánoce budou tak spíše o pěší turistice," řekl dnes šéf jesenické horské služby Michal Klimeš.

Upozornil přitom, že lidé by si měli dávat na cestách pozor na zbytky ledu.

Vleky v nadcházejících dnech hodlá pustit středisko v Kopřivné v Malé Morávce; je přitom jediné, které se v karlovském údolí rozjede.

„Od 26. prosince bude areál v provozu, sníh se na sjezdovce zatím drží, 25. prosince to budeme upravovat," sdělil zástupce areálu Libor Petrů.

Středisko v Koutech na svých stránkách avizuje, že 25. a 26. prosince se bude lyžovat na sjezdovce U Vrtulí s dostatkem technického sněhu.

Pěkně nás to spláchlo

Ostatní střediska už víceméně vánoční svátky vzdala. Zastavit vleky hodlají i v Branné, kde otevřeli sezonu jako první v Jeseníkách a provoz se tam snažili udržet až do dneška.

„Umřel nám kopec, dnes jedeme naposledy, musíme počkat na mráz, abychom mohli místa dosněžit. Už to nemá parametry sjezdovky, pěkně nás to spláchlo," informoval zástupce areálu Rostislav Procházka.

Areál se podle něj musel zastavit také loni na vánoční svátky.

„Je to těžký boj s přírodou. Svátky jsou dobré na výdělek, na tržbách nám to přináší jako měsíc lyžování. Musíme se s tím nějak porvat," podotkl Procházka.

Dodal, že pokud začne mrznout, obnovení sjezdovky je otázkou několika hodin.

Nepojede ani Přemyslov

Vleky se proti plánům zřejmě nerozjedou ani na Červenohorském sedle, kde se lyžovalo naposledy v neděli. Znovu chtěli areál otevřít na víkend.

„Vypadá to špatně, s největší pravděpodobností to budeme muset asi definitivně uzavřít a čekat na mráz. Chtěli jsme to zachránit a otevřít o víkendu, ale v úterý bylo teplo a deštivo a sjezdovka je v takovém stavu, že to pustit asi nebudeme moci," uvedl zástupce areálu Martin Dubský.

Podotkl, že na dosněžení potřebuje areál jednu noc.

Poprvé po devíti letech se na Vánoce nerozjede ani středisko v Přemyslově, stát zůstanou i ostatní areály na horách.

Běžky? Mokrý sníh a asfalt

Příliš šancí zalyžovat si nemají na horách ani běžkaři.

Podle šéfa jesenické horské služby se dá na starých běžkách ještě projet cesta z Ovčárny na Praděd.

Běžkaři však musejí počítat s tím, že na trase leží mokrý sníh a prosvítá již asfalt.

Situace se podle Klimeše nezlepší podle předpovědi ani v následujících dnech.