Jak ministr a bývalý primátor Olomouce už v minulém týdnu poukazoval byly předražené.

Profesor Zatloukal v rozhovoru pro Deník odmítl, že by v rámci příprav SEFO bylo postupováno v rozporu se zákonem. Za jeho éry ani za působení jeho nástupce Soukupa.

Ministerstvo o nákupech a podmínkách nevědělo?
Veškerý pohyb státního majetku, ať už nákup nebo prodej, musí projít ministerstvem financí a ministerstvem kultury. U všech pozemků jsou schvalovací doložky. Pan ministr nás hodlá pošpinit, nic jiného. Pošpinit, existenčně zničit a dohnat na pokraj nervového zhroucení mého nástupce Michala Soukupa po 35 letech tak intenzivní práce pro českou kulturu, to je opravdu výkon hodný současného ministra kultury.

Na tiskové konferenci, kde oznámil odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Michala Soukupa, se ministr pohoršoval nad cenami pozemků pro SEFO…
Že byly vyšší, to přece všichni vědí. Byla to tržní cena. Poslední dvě parcely vyřizoval Michal Soukup, ale já bych postupoval stejně jako on. To prostě jinak nešlo.

Proč by vás chtěl pan Staněk pošpinit?
Navrstvit na nás hromady špíny a lidé si řeknou, něco na tom bude… Přece na každém šprochu, pravdy trochu. O to jde.

Jaký k tomu má důvod?
To má olomoucké kořeny. K tomu bych se nerad vyjadřoval. Chce zlikvidovat vedení Muzea umění, což se mu již zčásti podařilo. A zaútočit na SEFO, aby se neuskutečnil existující projekt pana architekta Šépky. Architektonická soutěž je pouhou záminkou, aby se tento projekt neuskutečnil.

S trestním oznámením jste se již blíže seznámil?
S trestním oznámením jsem doposud nebyl seznámen. Jak jsem však řekl, nic nezákonného se nedělo. To odmítám.