Výstava představující tvorbu ostravského rodáka Lumíra Lýska probíhá u příležitosti jeho životního jubilea. Již od roku 2010 architekt žije a tvoří v Olomouci, letos oslaví 90 let.

„Jeho nejznámější stavbou je obchodní dům Jednota Trnava, který byl ve své době publikován v mnoha zahraničních časopisech a obdržel hned několik ocenění na mezinárodních výstavách. Olomoučané znají budovu Jednoty na třídě Svobody, s tímto návrhem v roce 1966 Lumír Lýsek zvítězil ve vypsané architektonické soutěži,“ připomněl Jan Jeništa, kurátor Molitorovy knihovny.

Budova bývalé Jednoty 25. června 2023 (vlevo) a vizualizace její proměny
Budovu Jednoty odstrojují, proměna v atraktivní modernu začala. Kdy skončí?

Výstava s názvem Architekt Lumír Lýsek – Hostem v Olomouci je v Molitorově knihovně přístupná až do čtvrtka 2. května, individuální prohlídky jsou možné po telefonické domluvě.

Komentované prohlídky za účasti architekta a kurátorek proběhnou v úterý 26. března a čtvrtek 18. dubna vždy v 18 hodin. Dernisáž se koná ve čtvrtek 2. května v 18 hodin.

Molitorova knihovna funguje v tomto domě v Kosinově ulici v olomouciMolitorova knihovna funguje v tomto domě v Kosinově ulici v OlomouciZdroj: Deník/Magda Vránová

Detailní rozkresy a realizační plány Jednoty pak vytvořili místní architekti Vladimír Polesný, Ivo Kučírek a Alois Haltmar.

Téměř tři desítky let poté, v roce 1995, se Lumír Lýsek společně s olomouckým kolegou Petrem Opletalem účastnil architektonického konkurzu na nové komerčně-administrativní centrum, které mělo vyrůst na třídě Svobody v proluce mezi budovou Moravského divadla a hotelem Gemo.

Právě proluce je věnovaná samostatná část expozice, k vidění jsou návrhy ze soutěže z raných devadesátých let.

Architekt Lýsek tehdy ve vypsaném konkurzu získal druhé místo.

„Tehdejšímu investorovi se jeho návrh líbil nejvíce a chtěl podle něj stavět. To bylo zdrojem velkých diskusí a konfliktů. Mediálně ostře sledovaný spor nakonec skončil patem pro všechny hráče. Proluka dodnes zeje prázdnotou. Fascinující je nasazení, s jakým architekt po dalším čtvrtstoletí k nedotaženému projektu přistupuje. Od roku 2022 do současnosti rozpracovává varianty optimálního řešení téže novostavby,“ poznamenal Jan Jeništa s tím, že výstava má také upozornit na skutečnost, že v centru města jsou problematická místa, která se neřeší už více jak dvě desetiletí.

Návrh Hanáckého divadla v Olomouci na třídě Svobody z 20. let minulého století
Nepostavená Olomouc. Co ve městě mohlo stát, ale nestojí

Podle návrhů architekta Lumíra Lýska bylo realizováno velké množství budov a objektů v takzvaném bruselském stylu. Například obchodní domy, nákupní střediska, zotavovny, hotely, administrativní budovy či restaurace.

Jeho vlastní rodinný dům byl v roce 1970 vyhlášen Domem roku. Dvoupodlažní stavba měla na svou dobu nadstandardní vybavení včetně sauny a bazénu a sklidila velkou pozornost.

Olomoucký Prior v roce 2008
Starý olomoucký Prior. Jak se zrodil a jak zmizel

Zajímavým počinem Lumíra Lýska je také návrh obytného přívěsu pro čtyři osoby z roku 1967. Přívěs se pak léta vyráběl v Rousínově a mnohé rodiny jej, stejně jako architekt, využívaly při cestách a dovolených po České republice, Slovensku i zahraničí.