V okolí jezera ležícího mezi Olomoucí a Štěpánovem následně našli uhynulé hraboše polní a zbytky neznámého přípravku. Zdechliny hlodavců i zbytky nástrahy ležely na poli.

Pitva potvrdila, že ptáky zabil jed na hubení hrabošů.

Nákaza, například ptačí chřipka, byla veterináři vyloučena. Konkrétně se jednalo o Lanirat Micro, což je granulovaná požerová nástraha určená k hubení hraboše polního při plošné aplikaci v zemědělství. Po aplikaci na pole se toxická látka dostala do potravního řetězce a ptáky usmrtila.

Hraboš. Ilustrační foto.
Další úrodu myším nedáme, volají zemědělci. A chtějí nasadit nejtěžší kalibr

Státní rostlinolékařská správa potvrdila, že přípravek byl na přelomu března a dubna použit na pozemcích v bezprostředním okolí Chomoutovského jezera.

"Jde o důkaz toho, jak otrávení hraboši mohou ohrozit ptáky na životě. Jednalo se o rozsáhlý úhyn. Když už se jedy musí použít, je šetrnější aplikace přímo do nor. Na povrchu se k nim kromě ptáků snadno mohou dostat i zajíci nebo srnci. A pozření otrávených hrabošů ohrožuje i psy a kočky,“ reagoval na povolení, které bylo v pátek pozastaveno, místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v pondělí povolil plošnou aplikaci jedu jed Stutox II s fosfidem zinečnatým ve 48 okresech České republiky.

Ilustrační foto.
V lese našli tělo a o kus dál fabii pohřešované ženy
Sbírání uhynulých racků na Chomoutovském jezeře
FOTO: Apokalypsa otrávených racků na Chomoutově