Ve středu po desáté hodině se do prostor šumperského aquacentra trousili první návštěvníci. Recepce fungovala spíše jako informační kancelář. Pracovnice zájemcům o koupání vysvětlovaly, za jakých podmínek si mohou přijít zaplavat. „Můžete přijít, pokud máte doklad o očkování. Antigenní test platí 72 hodin,“ objasňovala jedna z recepčních člověku v telefonu.

Oproti původním předpokladům dovolila vláda bazény otevřít o čtrnáct dní dříve. Šumperské aquacentrum bylo jedním z prvních, které v regionu zahájilo provoz. Jeho bazény totiž po dobu uzávěry zůstaly napuštěné.

„Vodní plochu jsme překryli plachtou, čímž jsme snížili výpar z hladiny skoro na nulu, vyrovnali jsme také teplotu vzduchu a vody. Díky tomu mohla jet vzduchotechnika v úsporném režimu, ale také jsme byli schopni v řádu dvou, tří dnů areál připravit na provoz a otevřít,“ řekl předseda správní rady Podniků města Šumperka Miroslav Pospíšil.

Venkovní bazén Plaveckého areálu v Přerově se v pondělí 31. května otevřel veřejnosti. Možnosti zaplavat si ale využilo jen málo lidí.
První bazén v kraji už otevřel, plavce ale odrazují nařízení

Zaměstnanci se musí znovu zapracovat

Případ šumperského aquacentra je v celorepublikovém měřítku výjimečný. Město jej nechalo za sto sedmdesát milionů korun kompletně rekonstruovat. Otevřené však bylo pouze od 1. září do 8. října loňského roku. Pak jej uzavřela vládní koronavirová omezení.

„Do nového provozu jsme přijali zhruba dvacet lidí. V práci byli měsíc a devět dnů, takže se nestihli ani pořádně zapracovat. Od té doby byli doma na překážce ze strany zaměstnavatele. Po více než půl roce nastupují znovu do zaměstnání, budou se ale muset znovu zapracovávat,“ popsal Miroslav Pospíšil.

Situace nebyla dobrá ani pro samotné zařízení. „Technologie měla být pod zatížením a stoprocentně jet, protože běží záruční doba, kdy jsme měli odchytávat nedostatky a ladit celý systém. Nicméně teď se vše blíží k návratu do normálu,“ poznamenal Miroslav Pospíšil.

Oprava střechy zimního stadionu v Olomouci, 2. června 2021
Olomouc z plecharény. Takto to vypadá na předělávané střeše zimáku

Jaké platí omezení?

Provozu aquacentra omezují vládní nařízení. Přijít zaplavat si mohou lidé, kteří mají certifikát o vakcinaci, platné potvrzení o profesionálně provedeném PCR nebo antigenním testu, případně lékařské potvrzení o prodělaném onemocnění koronavirem. Děti do šesti let se prokazovat nemusí. U vstupu, ve společných prostorech a v převlékárnách je nutností ochrana dýchacích cest.

Kromě krytého bazénu s brouzdalištěm, whirpoolem či tobogánem je v provozu také venkovní bazén se skluzavkou a slunicí terasou. Saunový svět je přes léto uzavřený.

Od 1. července by mělo otevřít také venkovní bratrušovské koupaliště na druhé straně města. Během letních prázdnin budou „bratrušák“ a aquacentrum fungovat současně.

Nový analyzátor protilátek ukazuje Sylva Adamovská, vedoucí Oddělení klinické biochemie a hematologie olomoucké polikliniky SPEA, 31. května 2021
Protilátky jako důkaz místo testu? Smůla. "Stát trestá zdravé!"