Tester v podobě malé kartičky dokáže zjistit chemické i mikrobiologické znečištění.

Jeho majitele tak ochrání například před zdravotními problémy, jež závadná tekutina z vodovodu způsobila před časem lidem v pražských Dejvicích či v Novém Boru.

Chemie i mikroorganismy

Miniaturizovaný systém umožní detekci jak nebezpečných chemických látek, tak i zdraví ohrožujících mikroorganismů. Olomoučtí vědci ho začali vyvíjet před dvěma lety.

„Náš systém si lze představit jako občanský průkaz, tedy zalaminovanou kartičku. Tu ponoříme do vody a pak už jen počkáme na výsledek. Obdobně jako se dají koupit testy na analýzu moči či těhotenské testy, by si zájemci mohli pořídit test na pitnou vodu. Jeho pomocí si prověří nejen vodu z vodovodu, ale třeba i z vlastní studny," řekl vedoucí výzkumného týmu Jan Petr, podle nějž je test určený široké veřejnosti.

V „kartičce" se nachází systém kanálků s činidly, která zjišťují základní chemické parametry vody.

Mikrobiologické ukazatele pak zastupuje druhý, oddělený systém kanálků, v němž dochází i ke kultivaci případných nežádoucích mikroorganismů.

„Hlavní předností systému je jeho komplexnost – analyzuje jak chemickou, tak mikrobiologickou kontaminaci. K výhodám patří rozhodně i cena, která se pohybuje v řádu korun. Náklady jsou nízké především proto, že hlavními materiály pro výrobu tohoto systému jsou papír a vosk," objasnil Jan Petr.

Poslední krok: aplikace pro mobily

V současnosti chemici ve spolupráci s informatiky intenzivně pracují na posledním kroku, kterým je hodnocení výsledku testu pomocí chytrých telefonů.

„Chceme, aby budoucí uživatel mohl pouze vyfotografovat kartičku s testem, kliknul na telefon a měl informaci, jestli je voda pitná, nebo ne. Software vyhodnotí i druh znečištění," doplnil vedoucí výzkumného týmu.

Ten také předpokládá, že test má šanci se dostat k potenciálním uživatelům v příštím roce, vědci již oslovují firmy, které by mohly mít o výrobu testu zájem.

Miniaturizovanými systémy pro odhalování různých látek se olomoučtí vědci zabývají dlouhodobě.

Například v minulosti spolu s kolegy v Německu našli způsob, jak odhalit pomocí čipů nebezpečné bakterie antraxu i v jejich skryté podobě ve sporách.