Předpověď hlásila, že by na Olomoucku mělo zapršet v úterý, ale žádné srážky nepřišly. Podle ostravských hydrometeorologů to na střední Moravě nebude s deštěm lepší ani v příštích dnech.

„Do neděle se situace nezlepší. Ve čtvrtek očekáváme malou srážku, ale to jen do jednoho milimetru. Právě vzhledem k výhledu jsme vydali upozornění na sucho. Tady jde hlavně o upozornění na situace s vodou, podmínky pro požáry na střední a severní Moravě zatím až takové nejsou jako v jiných oblastech,“ uvedl ve středu Roman Volný.

„O něco větší srážky do pěti milimetrů by mohly přijít počátkem příštího týdne. Ale ani tyto úhrny nezlepší situaci,“ poznamenal meteorolog.

Morava je u limitu sucha

V kraji v posledních týdnech klesly hladiny potoků a řek v některých místech na limit označovaný jako sucho: například Desná v Šumperku, Morava v Moravičanech, ale podle hydrometeorologů se kolem limitu pohybuje i Morava v Olomouci-Nových Sadech.

Limit sucha má na měřícím bodě na Nových Sadech hodnotu 85 cm, ve středu se zde hladina Moravy pohybovala mezi 84 a 88 cm.

AKTUÁLNÍ INFO O STAVU VODY V MORAVĚ (chmi.cz)

„Na několika profilech jsou minimální průtoky. Problém je zejména u menších toků, kde dochází ke kyslíkovému deficitu, což může ohrozit ryby a dalších živočichů,“ uvedl v minulém týdnu ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy David Fína.

„Například v porovnání se stavem sucha v roce 2006 není současná situace v Olomouckém kraji tak dramatická. Samozřejmě uvidíme, jaký bude její další vývoj,“ komentoval.

Obce šetří s vodou

V některých obcích na Olomoucku už začali šetřit s vodou. Hladina spodní vody klesla, v potocích a řekách jsou místy koryta poloprázdná.

Hydrometeorologové včera dopoledne vydali vzhledem k suchu a výhledu počasí, které bude opět chudé na srážky, upozornění i na možné větší riziko vzniku požárů v některých oblastech.

„Vyhlásili jsme po obci, aby lidé šetřili vodou. Začali jsme pravidelně sledovat hladinu v obecní studny a není vyloučeno, že pokud se situace nezlepší, v příštím týdnu přistavíme na dvě tři místa v obci cisternu s vodou,“ uvedl ve středu starosta Bělkovic-Lašťan David Berka.

„Brali mě čerti, když jsem šel včera z práce a jeden obyvatel si umýval hadicí auto,“ poznamenal starosta obec, která nemá vodovod a pracuje na jeho vybudování.

V lesích hrozí požáry

Český hydrometeorologický ústav před polednem vydal až do odvolání varování o tom, že je sucho a hrozí nebezpečí požárů. Podle Jiřího Sládka ze šternberského podniku Lesů České republiky by v těchto dnech měli být houbaři a turisté obzvlášť opatrní.

„To, co platí i jindy, tedy zákaz rozdělávání ohně, zapalování cigaret a odhazování nedopalků, platí dvojnásob,“ upozornil. „V lesích je sucho a to riziko je velké,“ dodal Sládek.

Podle hydrometeorologů dochází zhruba od počátku třetí srpnové dekády k poklesu zásob půdní vláhy, zejména v nízkých a středních polohách, který pouze místy a jen dočasně přeruší slabé srážky.

„Změřené i vypočtené hodnoty zásob půdní vláhy pod travním porostem jsou v současnosti nejnižší v Polabí, Poohří a v části jižní Moravy. Podobná situace nastala sucho v závěru léta v roce 2003,“ uvedl Český hydrometeorolo­gický ústav.